EU se chystá poskytnout zisky z ruských aktiv Ukrajině

EU se chystá poskytnout zisky z ruských aktiv Ukrajině

zdroj obrázku, Getty Images

  • autor, Laura Joseyová
  • Role, BBC novinky

Velvyslanci členských zemí EU v zásadě souhlasili s konfiskací neočekávaných zisků ze zmrazených ruských aktiv na financování dodávek zbraní do Kyjeva.

Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 země Evropské unie zmrazily majetek v hodnotě stovek miliard eur.

Pokud bude toto rozhodnutí schváleno na zasedání ministrů financí EU příští úterý, budou úroky – v hodnotě až 3 miliard eur (2,5 miliardy liber) ročně – použity na nákup zbraní pro Ukrajinu.

„Nemůže existovat silnější symbol a větší využití těchto prostředků, než učinit Ukrajinu a Evropu jako celek bezpečnějším místem pro život,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Rozhodnutí uvítal i evropský komisař pro obchod Valdis Dombrovskis.

Peníze by se podle něj měly na Ukrajinu dostat co nejdříve a že první tranše ve výši 1 miliardy eur – která bude použita „hlavně na vojenskou podporu“ – by v ideálním případě do země dorazila do léta.

„Rusko bude přímo platit za své zločiny,“ řekl Dombrovskis.

Začátkem tohoto týdne německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že zhruba 90 % zmrazených ruských příjmů by mělo být vynaloženo na nákupy zbraní pro Ukrajinu.

Hodnota ruských aktiv zmrazených v samotné Evropské unii se odhaduje na přibližně 211 miliard eur (181 miliard liber šterlinků).

Většina zisků z aktiv je v současné době držena v Euroclear, belgickém clearingovém centru.

Konfiskace zisků byla předmětem diskuzí mezi představiteli Evropské unie a hlavami států již od začátku války.

Evropští centrální bankéři jsou také dlouho skeptičtí k možnosti vytvoření obtížného právního precedentu, který by mohl podkopat globální finanční stabilitu – a také odradit ostatní země od umístění svých bezpečných aktiv na Západ.

Kreml již dříve uvedl, že konfiskace úroků ze zmrazených ruských aktiv je krokem ke „zničení právních základů evropského a mezinárodního práva“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *