Spojené státy potvrzují příjezd vozů první pomoci přes chodník v Gaze

Spojené státy potvrzují příjezd vozů první pomoci přes chodník v Gaze

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce, Nákladní auta byla seřazena poblíž pláže a čekala na přepravu pomoci do Gazy

  • autor, Vicky Wongová
  • Role, BBC novinky

Americká armáda potvrdila, že první zásilka humanitární pomoci dorazila do Gazy prostřednictvím dočasného plovoucího doku.

Americké ústřední velení uvedlo, že nákladní vozy se začaly pohybovat na pláž v pátek kolem 09:00 místního času (7:00 GMT).

Premiér Rishi Sunak řekl, že dodání 8 400 plastových přístřešků bylo „vyvrcholením masivního společného mezinárodního úsilí“.

Očekává se, že přibližně 500 tun britské pomoci, včetně stanů, hygienických potřeb a vysokozdvižných vozíků, bude v nadcházejících týdnech doručeno přes dok postavený ozbrojenými silami USA.

„Jedná se o pokračující, mnohonárodní úsilí o poskytnutí dodatečné pomoci palestinským civilistům v Gaze prostřednictvím mořského koridoru, který je zcela humanitární povahy,“ uvedlo americké ústřední velení v prohlášení na webu X a dodalo, že žádní američtí vojáci nevystoupili na břeh.

„Přijde další pomoc, ale víme, že námořní cesta není jediným řešením,“ řekl Sunak.

Dodal: „Musíme otevřít více pozemních cest, včetně přechodu přes Rafah, abychom zajistili, že se více pomoci bezpečně dostane k civilistům, kteří pomoc zoufale potřebují.“

Spojené království hrálo podpůrnou roli při budování mola, které bylo instalováno na břeh ve čtvrtek a poskytovalo ubytování pro americký personál na palubě pomocné lodi Royal Fleet Cardigan Bay.

Komentář k fotce, Pomoc bude shromažďována z plovoucí základny před přepravou do Gazy

Ministr zahraničí Lord Cameron řekl, že námořní cesta je „jen součástí většího obrazu“ a že pozemní cesty jsou „nejefektivnějším prostředkem pro poskytování pomoci do Gazy v požadovaném rozsahu“.

Očekává se, že dok bude zpočátku poskytovat přístup pro 90 nákladních aut s pomocí a až bude plně funkční, zvýší se na 150 nákladních aut.

Předseda vlády i lord Cameron zopakovali svou výzvu Izraeli, aby splnil svůj závazek umožnit denně alespoň 500 nákladních vozidel s humanitární pomocí vjíždět do Gazy pozemními přechody a otevřít co největší počet cest pro pomoc do Pásma.

Britský personál spolupracuje se svými americkými protějšky na palubě RFA Cardigan Bay na stavbě a provozu mola.

Spojené státy začaly stavět plovoucí základnu před týdny, aby usnadnily dodávky pomoci do Gazy, zatímco Izrael pokračuje ve vojenské kampani proti Hamásu.

Asi 2,2 milionu Palestinců potřebuje jídlo, přístřeší a další pomoc.

Poté jej menší americké vojenské lodě – schopné přepravit pět až 15 nákladních aut pomoci – přemístily do plovoucího doku, který je několik set metrů dlouhý a kotví u pláže v Gaze.

Nákladní auta jezdila po molu, než vyložila pomoc na seřaďovacím nádraží na pláži.

Úřady uvedly, že za distribuci pomoci bude odpovědná Organizace spojených národů, především Světový potravinový program.

Začátkem tohoto měsíce Izrael přes noc uzavřel hlavní přechod Kerem Shalom a uvedl, že čtyři jeho vojáci byli zabiti při raketovém útoku Hamasu poblíž přechodu.

Doručování pomoci do Gazy pozemními cestami může být nebezpečné, protože konvoje s pomocí jsou někdy drancovány gangy a obleženy zoufalými civilisty.

zdroj obrázku, ministerstvo obrany

Komentář k fotce, Vláda Spojeného království potvrdila, že britští zaměstnanci pomohli dodat dostatečné zásoby pro nakrmení 11 000 lidí.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *