Erdogan kritizuje rozhodnutí USA rozmístit válečné lodě nad Gazou

Erdogan kritizuje rozhodnutí USA rozmístit válečné lodě nad Gazou

(Bloomberg) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizoval Spojené státy za to, že vyslaly skupinu válečných lodí do východního Středomoří, aby tak vyjádřily podporu Izraeli po smrtícím útoku palestinské skupiny Hamás o víkendu.

Nejčtenější z Bloombergu

„Co dělá americká letadlová loď v Izraeli?“ Stalo se tak v úterý večer v Ankaře na společné tiskové konferenci s hostujícím rakouským kancléřem Karlem Nehammerem. V eskalaci své rétoriky proti Spojeným státům varoval, že jejich intervence v pásmu Gazy může vést k „masakrům“.

Spojené státy v neděli oznámily, že jako odstrašující prostředek pošlou údernou skupinu letadlových lodí USS Gerald R. Ford, která zahrnuje letadlovou loď, křižník s řízenými střelami a torpédoborce. Spojené státy nabídly Izraeli vybavení a munici během své reakce Hamásu, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by do boje vstoupily americké válečné lodě.

Spojené státy vysílají válečné lodě a pomoc v demonstraci síly, zatímco Izrael na útok reaguje

Erdoganova kritika přichází v době, kdy Turecko, které podporuje palestinské úsilí o nezávislý stát, se snaží vyhnout širší eskalaci. Turecký prezident varoval, že vleklý konflikt hrozí, že se prožene Blízkým východem, a kritizoval rozhodnutí Izraele odříznout vodu a elektřinu v izolovaném Pásmu.

Celkový počet obětí pátého dne války přesáhl 2000 lidí, včetně více než 1200 Izraelců.

Izrael v minulosti obvinil Turecko z podpory Hamasu, který ovládá pásmo Gazy. Spojené státy považují militantní islámskou skupinu za teroristickou organizaci. Türkiye ne Spojené státy a Turecko jsou spojenci v NATO.

„Co udělá se všemi svými čluny a letadly na letadlové lodi, která sem přiletí?“ řekl Erdogan.

Turecké předsednictví uvedlo, že Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem diskutoval o způsobech, jak zastavit šíření konfliktu.

Jeho komentáře přicházejí poté, co Spojené státy minulý týden sestřelily ozbrojený turecký bezpilotní letoun, který letěl v blízkosti amerických pozemních sil při náletech na kurdské militanty v Sýrii podporované Spojenými státy.

READ  Těla se hromadí před nemocniční márnicí, když Rumunsko bojuje se čtvrtou vlnou COVID-19

Erdoganovy komentáře hrozí, že vykolejí vznikající tání ve vztazích Türkiye s Izraelem. Vztahy se zhoršily v roce 2010 kvůli smrtícímu izraelskému náletu na tureckou civilní flotilu s propalestinskými aktivisty do Gazy.

(Aktualizace telefonátu mezi Erdoganem a Putinem v odstavci 8, úpravy.)

Nejčtenější z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *