Ukrajina odmítá Kissingerův návrh postoupit území Rusku

Ukrajinský zákonodárce nabídl to, co nazval „zdvořilou“ odpovědí na návrh bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, že Ukrajina by měla být připravena postoupit nějaké území Moskvě, aby dosáhla mírové dohody.

„Věřím, že pan Kissinger stále žije ve 20. století a my jsme ve 21. století a nehodláme se vzdát ani centimetru naší země,“ řekl ve středu CNBC poslanec ukrajinského parlamentu Oleksij Gončarenko.

„To by byl nejhorší signál pro Putina,“ dodal.

„Musíme teď zastavit Putina a nenechat ho jít dál,“ řekl Gončarenko a dodal, že věří, že nejlepší způsob, jak nastolit mír, je dostat Ukrajinu co nejrychleji do Evropské unie.

CNBC kontaktovala Kissingerovy zástupce, aby reagovali na kritiku jeho komentářů.

Bývalý americký ministr zahraničí a poradce pro národní bezpečnost Kissinger vyvolal na začátku tohoto týdne pozdvižení, když naznačil, že Ukrajina by byla ochotna postoupit nějaké území Rusku, aby dosáhla mírové dohody s Moskvou.

„V ideálním případě by se dělicí čára měla vrátit ke stavu quo ante,“ řekl Kissinger, když v pondělí promluvil k panelu na Světovém ekonomickém fóru, čímž naznačil návrat k předválečnému status quo, což naznačuje, že věří, že by Rusko mělo být. Umožnila ponechat si Krym, který anektovala v roce 2014.

Henry Kissinger během rozhovoru v roce 2007 ve Washingtonu.

Brooks Craft | Historický Corbis | Getty Images

Kissinger, který sloužil za prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, řekl, že „pokračování války po tomto bodě by nebylo o svobodě Ukrajiny… ale o nové válce proti samotnému Rusku“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyloučil, že by jako součást dohody postoupil Rusku jakoukoli zemi, zejména pokud jde o oblast Donbasu na východní Ukrajině, kde se ruské síly v současnosti soustředí na dobytí.

READ  Vědci tvrdí, že nerovnosti ve vakcínách a četnosti způsobily, že varianta Omicron je pravděpodobnější

Není jasné, zda by Kyjev souhlasil s tím, aby Krym zůstal v rukou Ruska.

A ukrajinský ministr zahraničí zesílil kritiku Kissingerova návrhu. „Respektuji Henryho Kissingera, ale oceňuji, že nezastává žádnou oficiální pozici v americké administrativě a má svůj vlastní názor, ale my s ním zásadně nesouhlasíme,“ řekl ve středu CNBC ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

„Tohle není něco, co uděláme,“ dodal.

Nizozemský premiér Mark Rutte komentoval Kissingerův dopad a ve středu pro CNBC řekl, že i když je „téměř nemožné říci, že nesouhlasíte s Henrym Kissingerem… Obávám se, že nyní v televizi musím oficiálně prohlásit, že ne. Nesouhlasím s Henrym Kissingerem.“ Pokud je to jeho prohlášení.“

„Pro nás územní celistvost, suverenitu Ukrajiny především a je na Volodymyru Zelenském, prezidentovi Ukrajiny, a jeho týmu, aby se rozhodli, jak vést mírová jednání, která, jak doufáme, jednou začnou,“ Steve Sedgwick, korespondent CNBC v Světovému ekonomickému fóru to řekl švýcarský Davos.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.