Česká republika je stále ještě daleko od reálné přechodové dráze – EURACTIV.com

Češi potřebují zbavit uhlí co nejrychleji k dosažení evropských cílů v oblasti klimatu. Nicméně, přechod k zelené ekonomice je stále daleko od reality.

„V praxi, Česká republika se dosud nepodařilo zavést spravedlivé přechod. Zuzana Vondrová, koordinátor Centra pro dopravu a energetiku Fair Transition Project, řekl v rozhovoru s EURACTIV.cz.

Podle Vondrová, současný přístup přispívá pouze k nestabilnímu podnikatelskému prostředí, které umožňuje české uhelné těžební regiony mnohem zranitelnější.

Rok české uhelné upouštění je stále neznámý. Zatímco česká Coal komise doporučila odchod uhlí za 2038, nová vláda je přesvědčena, že by uhlí mělo být vyřazen brzy.

Aktivní dialog, veřejné dosah, občanská angažovanost a transparentnost jsou důležitým předpokladem pro úspěšnou transformaci. Takže je financování – je zapotřebí dostatečné množství navíc mohly být použity účelně.

Český báňský uhlí regiony čelí různé strukturální problémy, včetně nízké úrovně vzdělání, vysokou mírou chudoby a dluhu. Evropská unie již přiděleno velké množství peněz na podporu transformace těchto regionů. Nově vytvořený Fair Transition fond je jedním z nových nástrojů obsažených v rozpočtu na rok 2021-2027.

České neziskové organizace kritizují vládu za to, že umožňuje velkým společnostem ucházet se o toto financování. „Podle tohoto nařízení FTF, by měly být velké společnosti poskytnuty s financováním jen ve výjimečných případech, kdy je žádost oprávněná a nutná. Doufám, že Evropská komise bude trvat na toto téma.

(Anita Žákova | EURACTIV.cz)

READ  Daňový systém pro globální ekonomiku: co chce technologie?

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.