Dva z nejpokročilejších dalekohledů světa zůstávají po kybernetickém útoku uzavřeny: ScienceAlert

Dva z nejpokročilejších dalekohledů světa zůstávají po kybernetickém útoku uzavřeny: ScienceAlert

Týdny poté, co výzkumníci z americké Národní vědecké nadace (NSF) objevili incident v oblasti kybernetické bezpečnosti, zůstává řada dalekohledů offline.

Dalekohled Gemini North na Havaji a dalekohled Gemini South v Chile byly uzavřeny spolu s řadou menších dalekohledů v pohoří Cerro Tololo v Chile.Hojnost opatrnostiV současnosti nejsou žádné informace o tom, kdy se vrátí do práce.

Ráno 1. srpna objevili IT pracovníci v NOIRLab NSF podezřelou aktivitu ve svých počítačových systémech, což vedlo k rozhodnutí zastavit operace na obřím infračerveném optickém teleskopu o průměru 8,1 metru na Maunakea na Havaji, aby byl bezpečný.

Jižní „dvojče“ dalekohledu v chilských Andách již bylo připraveno na údržbu, která vyžadovala jen málo práce.

I když není jasné, jakému, pokud vůbec nějakému, nebezpečí by mohly čelit samotné teleskopy, tato hrozba je připomínkou skutečnosti, že věda je drahý byznys a astronomická výzkumná zařízení vyžadují roční rozpočty. Snadno dosáhnout milionů.

Každý den, kdy zařízení zůstávají pro výzkumníky nedostupná, jde na úkor vědecké komunity. Nejen z hlediska financování, ale i chybějících dat.

Astronomické studie často vyžadují dobře načasované operace, takže narušení, jako je toto, mohou zničit celé výzkumné projekty, pokud se promešká dostatek důležitých pozorovacích oken.

Toto je jedno z prvních narušení ransomwaru ve vědeckém výzkumném zařízení, ale narušení astronomických zařízení je neslýchané.

V říjnu 2022 například hackeři získali přístup k observatoři Atacama Large Millimeter Array Observatory v Chile prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN), což je donutilo vstoupit na observatoř Atacama Large Millimeter Array Observatory v Chile. měsíce uzavření Což zařízení stojí asi 250 tisíc amerických dolarů za den.

Předpokládá se, že cílem „obzvláště sofistikovaného“ hacku jako podezřelého ransomwarového útoku bylo vymámit peníze od sdružení provozovatelů observatoře.

O několik let dříveneautorizovaný Malinový koláč Ty byly připojeny k počítačům v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA, což umožnilo nezákonný přístup k síti hlubokého vesmíru, což vedlo Johnsonovo vesmírné středisko k úplnému odpojení svých systémů mise od brány.

READ  Vesmírný dalekohled Jamese Webba právě změřil rychlost rozpínání vesmíru. Astronomové jsou zmatení. Vědecká výstraha

Vzhledem k tomu, že vědecká infrastruktura pro studium vesmíru narůstá ve velikosti a složitosti a projekty se rozšiřují, bude potřeba vyčlenit více finančních prostředků na ochranu jádra IT, protože útoky budou stále sofistikovanější.

Neexistuje žádné oficiální slovo o tom, co mohlo stát za nejnovější havárií NOIRLab.

„Je velmi pravděpodobné, že útočník ani neví, že útočí na observatoř,“ řekl bývalý vedoucí Centra excelence NSF pro kybernetickou bezpečnost von Welch. řekly Selina Chow a Tanvi Dutta Gupta z vědy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *