Obelisk s Havlovými otisky prstů nainstalovaný na Stálé kanceláři ČR v Bruselu – Brněnský deník

Obelisk s Havlovými otisky prstů nainstalovaný na Stálé kanceláři ČR v Bruselu – Brněnský deník

První postkomunistický prezident Československa a později České republiky Havel zemřel v roce 2011. Fotografický kredit: Martin Kozák, prostřednictvím Wikimedia Commons.

Brusel 24. října (Zpravodaj ČTK) – V budově Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii byl včera odhalen obelisk Václava Havla „Pravda a láska“ s otiskem dlaně bývalého prezidenta České republiky.

Dvoumetrové umělecké dílo, které vytvořil severočeský sochař Karel Melon, bylo dříve k vidění v severočeském Somutu, kde se objevilo před 30 lety.

Reklamní


V Bruselu bude zřízena do konce českého předsednictví EU.

„Je to vlastně skutečná ruka. Je vidět, že velký rozum má někdy malou ruku. Spisovatel nemusí mít ruce jako piky,“ vtipkoval na slavnostním zahájení český europoslanec Aleksandar Vondra.

Vondra, bývalý český ministr zahraničí, řekl, že nápad je poctou Havlovi i Melunovi, který zemřel před čtyřmi měsíci. Vondra byl jejich přítelem a pomáhal s transportem uměleckých děl do Bruselu.

Příběh obelisku začal v únoru 1990, kdy Somutov při návštěvě udělal otisk dlaně Melouna Havla.

O několik let později byl postaven na kovovém podstavci a obelisk byl vystaven v Somutu k 30. výročí svržení komunistického režimu.

Zástupkyně českého předsednictví Denisa Šedivá ČTK řekla, že Melun chtěl, aby jeho dílo bylo instalováno v Bruselu.

Ve vestibulu budovy zůstane až do začátku příštího roku. Kam bude později přenesen, není známo.

Sediva uvedl, že by si mohl představit jeho instalaci v budovách Evropského parlamentu.


https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/10/800px-Vaclav_Havel-1-1024×682.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/10/800px-Vaclav_Havel-1-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětEUČeská republika, novinkyPrvní postkomunistický prezident Československa a později České republiky Havel zemřel v roce 2011. Fotografický kredit: Martin Kozák, prostřednictvím Wikimedia Commons. Brusel 24. října (Zpravodaj ČTK) – V budově byl odhalen obelisk Václava Havla „Pravda a láska“ s otiskem dlaně bývalého českého prezidenta.

READ  Čeští výrobci lihovin doufají, že českou pivní kulturu zařadí na seznam světového dědictví UNESCO

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *