Kdy to vyvrcholí a další velká data

Toto bude první ze tří velkých letních pyramid.

Svět je naplánován na červnový úplněk, známý jako Strawberry Moon, 14. června (úterý). Toho dne v 7:51 EDT (17:22 PDT) bude Měsíc v nejbližším bodě své oběžné dráhy kolem Země, který se nazývá perihelium, takže bude vypadat jako „obří měsíc“.

Obří měsíce se lidem na Zemi zdají jasnější a větší a poskytují nádherný pohled v noci, pokud je obloha jasná.

V úterý se dostane na 222 238 mil od Země (asi o 16 000 mil blíže, než je jeho průměrná vzdálenost) a očekává se, že bude o 10 procent jasnější než běžný úplněk.

Co je jahodový měsíc?

Jahodový měsíc nevypadá jako jahody, ani není růžový. Toto jméno dali úplňku indiánské kmeny. Podle Almanachu starého farmáře „tento název (Jahodový měsíc) používali mimo jiné národy Algonquinů, Odžibweů, Dakotů a Lakotů k označení dozrávání ‚červnových‘ jahod připravených ke sběru.“

Toto bude první ze tří velkých letních pyramid.

Nejnižší měsíc v roce

Podle space.com bude letošní superměsíc nejnižším úplňkem v roce 2022, podle NASA vystoupí pouze 23,3 stupně nad obzor. Bude nejnižší, protože událost přichází před letním slunovratem 21. června.

Podle průvodce z NASA: „O letním slunovratu se slunce jeví nejvýše na obloze za celý rok. Úplňky jsou naproti slunci, takže úplněk v blízkosti letního slunovratu bude na obloze nízko.“

Americká vesmírná agentura také uvedla, že to dá lidem šanci objevit krátery a hory na povrchu Měsíce pomocí dobrého dalekohledu.

Jak to sledujete online?

Projekt virtuálního dalekohledu v italském městě Ceccano bude v úterý hostit bezplatné živé vysílání úplňku. Webové vysílání začne v 15:15 EST (12:45 indického standardního času) a ukáže živé pohledy na Měsíc.

READ  Výzkumník říká, že 30 % nových případů COVID-19 v Utahu je omikronových

Kalendář úplňku na rok 2022

Podle kalendáře Old Farmers bude letos šest úplňkových událostí:

13. července: Pak Mun
11. srpna: Měsíc jesetera
10. září: Harvest Moon
9. října: Hunter’s Moon
8. listopadu: Beaver Moon
7. prosince: Studený měsíc

Tento úplněk se shoduje s Vat Purnima, svátkem oslavovaným hinduisty, při kterém vdané ženy uvazují obřadní nit kolem banyánového stromu a postí se o život svých manželů.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.