Druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu

Druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu

V Praze se v sobotu odpoledne na Staroměstském náměstí sešly tisíce lidí za United for Ukraine na podporu ukrajinského protestu proti ruské okupaci.

Peter Powell |  Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Prezident Peter Pavel pronesl zahajovací projev, ve kterém řekl, že cílem války není porazit Rusko, ale stáhnout se z Ukrajiny a umožnit jí samostatný rozvoj. Pokud podle prezidenta nechce zvítězit vidění světa Vladimira Putina, Západu nezbývá, než Ukrajinu podpořit.

Kromě poděkování dobrovolníkům p. Pavel byl hrdý. Přítomní drželi minutu ticha za padlé ve válce na Ukrajině.

Demonstrace byla součástí širší iniciativy nazvané Den pro Ukrajinu, kterou organizovaly některé z předních občanských organizací v zemi, včetně Lidová poptávka, Paměť národa a Milion okamžiků pro demokracii. Pochod na Ukrajinu vedl také ze Smychova náměstí Kinských na shromáždění na Staroměstském náměstí.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Předsedové českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil spolu s chargé d'affaires ukrajinské ambasády Vitalijem Usatyim a několika poslanci a senátory pronesli projevy u pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka v Kinských.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Den vyvrcholil koncertem pražského Fora Karl, který začal těsně po 17. hodině a výtěžek z koncertu bude použit na nákup zdravotnického vybavení pro ukrajinskou armádu.

READ  Fiala podepsal česko-americký obranný pakt, dokončuje ratifikaci - Brněnský deník

Vzpomínkové akce a shromáždění se konaly i v dalších českých městech, mimo jiné v Brně, Olomouci, Plzni, Litoměřicích a Českých Budějovicích.

Česká republika byla jednou z prvních zemí, která nabídla hlasitou a aktivní podporu Ukrajině po rozsáhlé ruské invazi 24. února 2022. Přibližně půl milionu uprchlíků z Ukrajiny má uděleno dočasné ochranné vízum.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *