COP27 Climate Summit: Zde je na co se dívatCNN

Zatímco se světoví lídři scházejí v egyptském Sharm el-Sheikhu na každoročním summitu OSN o klimatu, vědci, obhájci i samotná Organizace spojených národů varují Svět je stále mimo směr na cíl Zastavit globální oteplování A Zabraňte nejhorším následkům z klimatické krize.

Během příštích dvou týdnů se vyjednavači z téměř 200 zemí budou na COP27 vzájemně naléhat, aby zvýšili své ambice v oblasti čisté energie, protože průměrná globální teplota již od průmyslové revoluce vzrostla o 1,2 stupně Celsia.

Budou smlouvat o ukončení používání uhlí, nejšpinavějšího fosilního paliva Viděl jsem obnovu V některých zemích uprostřed války na Ukrajině se pokusil vymyslet systém převodu peněz, aby pomohl nejchudším zemím světa zotavit se z ničivých klimatických katastrof.

Záplava nedávných zpráv však naznačila, že vůdcům dochází čas na realizaci masivních energetických reforem potřebných k udržení teploty pod kontrolou. Od více než 1,5°CVědci varovali, že planeta musí zůstat pod zemí.

Zprávy Organizace spojených národů a Světové meteorologické asociace ukazují, že emise uhlíku a metanu dosáhly v roce 2021 rekordních úrovní, a plány předložené zeměmi snížit ty emise Nedostatek. Vzhledem k současným slibům zemí vzroste teplota Země do roku 2100 na 2,1 až 2,9 stupně Celsia.

Svět nakonec musí do roku 2030 snížit emise fosilních paliv na polovinu, aby se vyhnul 1,5 stupně, což je děsivá vyhlídka pro ekonomiky, které stále dluží ropě, zemnímu plynu a uhlí.

„Žádná země nemá právo se odchýlit,“ řekl v říjnu novinářům americký klimatický vyslanec John Kerry. „Vědci nám říkají, že to, co se nyní děje – zvýšené teplo, extrémní počasí, požáry, záplavy, oteplování oceánů, tání ledu a mimořádný způsob, jakým je život vážně ovlivněn klimatickou krizí – se jen zhorší, pokud tuto krizi nevyřešíme jednotně, směřující dopředu.“ .

Zde jsou hlavní problémy, kterým je třeba se věnovat na COP27 v Egyptě.

Rozvojové a vyspělé země už léta debatují o konceptu „fondu ztrát a škod“. Myšlenka, že země, které způsobují největší škody svými obscénními emisemi globálního oteplování, by měly platit chudé země, které utrpěly výslednou klimatickou katastrofou.

Bylo to ožehavé téma, protože nejbohatší země, včetně Spojených států, se nechtějí jevit jako vinné nebo právně odpovědné jiným národům za neplechu. Například Kerry v této otázce zakolísal a řekl, že Spojené státy podporují formální rozhovory, ale neuvedly, jaké řešení země podepíše.

Mezitím malé ostrovní státy a další na globálním jihu nesou dopad klimatické krize, kde ničivé záplavy, prudké bouře a rekordní vlny veder způsobily zkázu.

The Smrtící záplavy v Pákistánu Letošní léto, kdy bylo zabito více než 1500 lidí, bude jistě příkladem, na který vyjednavači obou zemí ukáží. Od září byly v Nigérii postiženy více než dva miliony lidí Nejhorší povodně za posledních deset let. Právě v tuto chvíli Nigerijci pijí, vaří a koupou se ve špinavých vodách povodní uprostřed vážných obav z nemocí přenášených vodou.

Ztráty a škody budou mít letos místo na oficiální agendě COP27. Ale s výjimkou zemí, které se zavázaly sejít se a promluvit si o tom, jak by mohl fond na případné ztráty a škody vypadat nebo zda by měl existovat, není jasné, jaké kroky z letošního summitu vzejdou.

Očekáváme, že budeme mít fond do konce dvou týdnů? „Doufám a miluji to – ale uvidíme, jak se k tomu strany postaví,“ řekl nedávno novinářům hlavní egyptský klimatický vyjednavač, velvyslanec Mohamed Nasr.

Gina McCarthy, bývalá národní poradkyně Bílého domu v oblasti klimatu, řekla CNN, že věří, že ztráty a škody budou hlavním tématem letošního klimatického summitu OSN, a uvedla, že země včetně Spojených států budou čelit několika obtížným otázkám ohledně svých plánů pomoci rozvojovým zemím. už dostává ránu. kvůli klimatickým katastrofám.

„Neustále se na to tlačí,“ řekl McCarthy. „Je potřeba určitá skutečná odpovědnost a některé konkrétní krátkodobé závazky.“

Odešel Si Ťin-pching, prezident Čínské lidové republiky, a John Kerry, zvláštní americký prezidentský vyslanec pro klima.

Lidé budou sledovat, zda Spojené státy a Čína dokážou napravit přerušené vztahy na summitu, rok poté, co obě země překvapil svět Oznámením, že budou společně pracovat na změně klimatu.

Nová spolupráce se zhroutila letos v létě, když Čína oznámila, že ano Suspenze Jednání o klimatu se Spojenými státy v rámci širší odvety za návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Kerry nedávno řekl, že rozhovory o klimatu mezi oběma zeměmi stále probíhají a pravděpodobně tak zůstanou, dokud čínský prezident Si Ťin-pching nedá zelenou. Kerry a další sledují, zda Čína splní svůj loňský slib, že předloží plán na snížení emisí metanu nebo aktualizuje svůj emisní závazek.

Spojené státy a Čína jsou dva největší světoví producenti emisí a jejich spolupráce je důležitá zejména proto, že může motivovat i další národy, aby jednaly také.

Letošní klimatický summit Organizace spojených národů se koná v egyptském městě Sharm el-Sheikh, kde se sejdou tisíce vyjednavačů a obhájců klimatu, aby zvýšili své ambice ohledně klimatické krize.

Kromě fondu na případné ztráty a škody je tu průřezová otázka tzv. globálního financování klimatu; Jde o fond, který bohaté země slíbily zaplatit, aby pomohl rozvojovému světu přejít na čistou energii, spíše než růst jejich ekonomik pomocí fosilních paliv.

Slib učiněný v roce 2009 činil 100 miliard dolarů ročně, ale svět tento slib ještě nesplnil. Některé z nejbohatších zemí, včetně Spojených států, Spojeného království, Kanady a dalších, byly vždy pod svým přídělem.

prezident Joe Biden Spojené státy přislíbily přispět 11 miliardami dolarů Do roku 2024 směrem k úsilí. Ale Bidenova žádost se nakonec vrátí do Kongresu ke schválení a pravděpodobně nikam nepůjde Pokud republikáni získají kontrolu nad Kongresem v průběžných volbách.

Spojené státy pracují na samostatných dohodách se zeměmi včetně Vietnamu, Jižní Afriky a Indonésie, aby je dostaly pryč od uhlí a začaly využívat obnovitelné zdroje. Američtí představitelé často zdůrazňují, že chtějí také otevřít soukromé investice, aby pomohli zemím přejít na obnovitelné zdroje energie a vypořádat se s dopady klimatu.

Lodě přepravující uhlí mimo uhelnou elektrárnu v listopadu 2021 v Hanchuan, provincie Hubei, Čína.

27. konference smluvních stran (COP27) si klade za cíl ovládnout země od emisí fosilních paliv a vytvořit nové ambice v oblasti klimatické krize. Zprávy však ukazují, že jsme ještě hodně daleko od toho, abychom udrželi globální oteplování pod 1,5 °C.

A zpráva OSN Který zkoumal nedávné závazky zemí a zjistil, že teplota Země se bude pohybovat mezi 2,1 a 2,9 stupně Celsia. Globální průměrné teploty už od průmyslové revoluce stouply asi o 1,2 stupně.

Minulý rok byly zaznamenány rekordy pro všechny tři hlavní skleníkové plyny: oxid uhličitý, metan a oxid dusný. Světová meteorologická organizace.

Máme povzbudivé zprávy: Přijímání obnovitelné energie a elektromobilů je na vzestupu a podle jiného pomáhá kompenzovat nárůst emisí fosilních paliv. Mezinárodní energetická agentura Zpráva.

Celkový obrázek ze zpráv však ukazuje, že je zapotřebí více čisté energie, která se rychle zavádí. Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí, uvedla, že každý zlomek stupně globálního oteplování by měl strašlivé následky.

„Energetický přechod je zcela možný, ale nejsme na této cestě a otáleli jsme a ztráceli čas,“ řekl Andersen CNN. „Každé číslo se počítá. Neříkejme ‚ztratili jsme 1,5, takže buďme 2.‘ Ne, musíme pochopit, že každé číslo, které se zvýší, učiní náš život a životy našich dětí a vnoučat působivějšími.“

Hodiny běží jinak: Příští rok COP28 v Dubaji bude rokem, kdy země musí provést formální hodnocení, aby určily, zda je svět na dobré cestě ke splnění cílů stanovených v historické Pařížské dohodě.

Tento příběh byl aktualizován.

READ  Afghánští novináři kritizují pravidla Talibanu omezující roli žen v televizi | Afghánistán

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.