Ruský novinář, který v přímém přenosu protestoval proti ukrajinské invazi, byl v nepřítomnosti odsouzen k více než 8 letům vězení

Ruský novinář, který v přímém přenosu protestoval proti ukrajinské invazi, byl v nepřítomnosti odsouzen k více než 8 letům vězení

Moskevský soud ve středu oznámil, že novinářka známá tím, že protestovala proti invazi na Ukrajinu během večerního pořadu odvysílaného státní ruskou televizí, byla za své aktivistické úsilí odsouzena k více než osmi letům vězení.

Marina Ovsyannikovová se loni dostala na titulky, když vstoupila na natáčení ruského Channel One s nápisem „Ne válce“ a „Tady vám lžou“. V prohlášení vydaném moskevskou prokuraturou se uvádí, že byla ve středu v nepřítomnosti odsouzena k osmi letům a šesti měsícům vězení v ruské trestanecké kolonii.

Okresní soud Basmanny v Moskvě obvinil Ovsjannikovovou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě během loňské demonstrace o válce na Ukrajině, která nesouvisela s jejím vzdušným protestem.

Ovsyannikovová, která žije ve Francii v politickém azylu, označila obvinění za „směšná a politicky motivovaná“.

„Nepřiznávám svou vinu a neodvolávám jediné slovo,“ uvedla Ovsyannikovová v prohlášení adresovaném soudu v úterý. kabel. „Udělal jsem velmi těžké rozhodnutí, ale je to jediná správná morální volba v mém životě a už jsem za to zaplatil vysokou cenu.“

na Živé vysílání Ovsjannikovová ve čtvrtek televiznímu kanálu Zyvoy Gvozd řekla, že obvinění z nepravdivých informací se týká protestu, který loni zorganizovala na mostě přes řeku naproti Kremlu. Nesla transparent s nápisem, že na Ukrajině zemřelo 352 dětí, informace, které podle ní byly zveřejněny na webu Organizace spojených národů a mohl si je prohlédnout každý ruský občan.

„Ruské soudy považují tuto informaci o počtu zabitých dětí za fiktivní, protože nebyla zveřejněna na webu ministerstva obrany. Bylo proto na mě vzneseno trestní oznámení,“ uvedla v přímém přenosu Ovsyannikovová.

Ovsyannikova mohla mít na mysli A zasedání Valného shromáždění OSN o Ukrajině V únoru 2022 bylo oznámeno, že bylo zabito 352 ukrajinských civilistů, včetně 16 dětí. Letos v srpnu Organizace spojených národů potvrdila, že v konfliktu na Ukrajině bylo zabito nejméně 9444 civilistů, včetně 545 dětí.

READ  Su Ťij z Myanmaru uvězněna na nucené práce za volební podvod

V přímém přenosu 45letá aktivistka uvedla, že žije ve Francii v politickém azylu poté, co loni se svou 11letou dcerou utekla z domácího vězení v Rusku. Řekla, že za posledních šest měsíců měla potíže s hledáním bydlení a práce.

„Když máte nouzové přistěhovalectví, utečete z Ruska s jedním kufrem,“ řekla Ovsyannikovová. „Všechno, co jsem měl v Rusku, mi bylo odebráno. Žít ve Francii bez peněz, bez práce a bez dokladů je proto velmi těžká zkouška.“

Byla to Ovsyannikovová najal V listopadu v německých novinách WELT. řekla ona Odejít Po 3 měsících byla požádána, aby hledala větší publikaci, která by jí poskytla potřebné zabezpečení. WELT potvrdil, že Ovsyannikovové vypršela smlouva, ale okolnosti jejího odchodu nekomentoval.

Mluvčí WELT řekl: „I nadále chováme největší respekt k odvaze a statečnosti paní Ovsyannikovové a přejeme jí vše nejlepší.“

v Zprávy zahájení Francouzské ministerstvo pro Evropu a zahraničí ve středu trest Ovsjannikovové odsoudilo a ocenilo její aktivistické úsilí.

V prohlášení se uvádí: „Francie je hluboce znepokojena zintenzivněním represivní kampaně vedené ruskými úřady proti hlasům kritickým vůči vládě a její agresivní válce proti Ukrajině.

Podle soudního rozhodnutí je Ovsyannikovová na ruském mezinárodním seznamu hledaných osob. Za své aktivistické úsilí byla několikrát pokutována a vyslýchána. Poté, co protestovala ve vysílání, byla více než 14 hodin vyslýchána a byla jí udělena pokuta 30 000 rublů za „chuligánství“.

V živém vysílání Živoje Gvozda Ovsjannikovová uvedla, že její rodinní příslušníci včetně matky a 18letého syna svědčili u soudu proti ní. Její bývalý manžel, který byl podle ní zaměstnancem kanálu Russia Today, na ni podal žalobu, aby ji zbavil rodičovských práv.

Ruská novinářka Marina Ovsyannikovová a výkonný ředitel Reportérů bez hranic Christophe Deloire pořádají 10. února tiskovou konferenci v Reportérech bez hranic v Paříži.Joel Saget/AFP prostřednictvím souboru Getty Images

Ruské nápravné kolonie, kde si Ovsjannikovová odpykala svůj trest, byly spojovány s četným porušováním lidských práv, včetně přeplněnosti, zneužívání dozorci a nedostatečného přístupu ke zdravotní péči. Basketbalová hvězda WNBA Brittney Grinerová si odpykala 10měsíční trest v ruské trestanecké kolonii a tuto zkušenost označila za „nevyzpytatelnou.“

READ  Dočasná vláda Talibanu a stále bez žen

podle prohlášení Moskevskou prokuraturou bude Ovsyannikovová rovněž na 4 roky zbavena práva používat internet a další komunikační sítě.

Osvobozujícími rozsudky skončilo podle agentury Reuters pouze 0,25 % všech případů zaslaných přes ruský soudní systém. The Independent.

Ovsyannikovová řekla, že věří, že rozhodnutí utéct z domácího vězení bylo správné, a to navzdory vysoké ceně, kterou zaplatila za život v exilu.

„Mlčet v tu chvíli znamená spoluúčast na tomto zločinu,“ řekla Ovsyannikovová v přímém přenosu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *