Sopka Svatý Vincenc: Úsilí o evakuaci mraků hustého popela na karibském ostrově Svatý Vincenc a Grenadiny

V sobotu pršelo po částech karibského ostrova Svatý Vincenc mimořádně bohatý popel, který den po nehodě zhoršoval místní komunity se silným zápachem síry. Silná erupce na sopce La Soufriere Tisíce lidí, kteří byli evakuováni, byli vykořeněni vládními nařízeními.

Karibské národy, včetně Antiguy a Guyany, nabídly pomoc buď odesláním nouzových dodávek, nebo dočasným otevřením hranic téměř 16 000 evakuovaných osob, které uprchly z popelu.

Sopka, která měla poslední velkou erupci v roce 1979, stále vibrovala a odborníci varovali, že erupce mohou trvat dny nebo týdny. Výbuch sopky v roce 1902 zabil přibližně 1600 lidí.

„První erupce nemusí být nutně největší erupcí, kterou tato sopka způsobí,“ řekl na tiskové konferenci geolog Richard Robertson ze Seismologického výzkumného centra na univerzitě v Západní Indii.

Podmínky se v noci zhoršovaly v osadách poblíž sopky, protože popelem pokryté domy, auta a ulice. Svěží zelená scenérie zešedla a ztmavla, když lidé procházeli sazemi a zanechávali stopy.

Premiér Ralph Gonçalves řekl místnímu rádiu NBC, že úředníci se snaží přijít na to, jak popel odstranit.

„Je těžké dýchat,“ řekl Gonsalves a dodal, že zatímco se průduch sopky zmenšil, zůstal velký oblak popela a kouře. „Co jde nahoru, to musí jít dolů.“

Požádal lidi, aby zůstali v klidu a chránili se před virem Corona, protože oslavoval, že po výbuchu sopky na severním cípu Svatého Vincenc, který je součástí ostrovního řetězce zahrnujícího Grenadiny, nemá žádné úmrtí ani zranění. více než 100 000 lidí. Osoby.

„Zemědělství bude vážně zasaženo a můžeme utrpět určité ztráty na zvířatech a budeme muset provést opravy domů, ale pokud budeme mít život a budeme mít sílu, pak ji společně a společně znovu vybudujeme,“ řekl.

Gonsalves řekl, že může trvat až čtyři měsíce, než se život vrátí do normálu. Asi 3 200 lidí pobývalo v 78 vládních úkrytech, zatímco poblíž byly čtyři prázdné výletní lodě, které čekaly na transport evakuovaných osob na nedaleké ostrovy. Ti, kteří zůstávají v útulcích, byli testováni na Covid-19 a každý, kdo má pozitivní testy, bude převezen do izolačního centra.

K první explozi došlo v pátek ráno, den poté, co vláda nařídila nucenou evakuaci na základě varování vědců, kteří pozorovali seismickou aktivitu před čtvrtečním úsvitem, což znamená, že magma se pohybovalo blízko povrchu.

Na oblohu vybuchl oblak popela o výšce více než 33 000 stop. Pozdní pátek vystoupal blesk skrz tyčící se mrak.

Ash přinutil zrušit lety a špatnou viditelnost a vynutil evakuaci v některých oblastech. Úředníci varovali, že na Barbadosu, Svaté Lucii a Grenadě může dojít k mírným srážkám, protože sopka o délce 4 003 stop se nadále hroutí. Většina popela měla směřovat na severovýchod k Atlantickému oceánu.

Nebyla to žádná suffriere Hardcore vypuknutí v prosinciVýzva odborníků z celého regionu, aby mimo jiné analyzovali formování nové vulkanické kopule a změny v jezeře kráteru.

Východní Karibik má 19 živých sopek, včetně dvou podmořských sopek poblíž ostrova Grenada. Jeden z nich, Kick ‚Em Jenny, je v posledních letech aktivní. Ale nejaktivnější sopkou ze všech je Soufriere Hills v Montserratu. Vypukla nepřetržitě od roku 1995 a zničila hlavní město Plymouth a v roce 1997 zabila nejméně 19 lidí.

READ  Izraelský vůdce zahajuje první návštěvu Spojených arabských emirátů, protože napětí v Íránu eskaluje

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.