Obrovský výbuch na vojenské základně používané iráckými lidovými mobilizačními silami

Obrovská exploze otřásla v pátek vojenskou základnou používanou iráckými lidovými mobilizačními silami jižně od Bagdádu, přičemž irácké zdroje z útoku obvinily Izrael a Spojené státy.

Podle saúdskoarabské sítě Al-Hadath byly v noci na pátek a sobotu provedeny rozsáhlé údery proti cílům milicí podporovaných Íránem v Iráku jižně od Bagdádu. Irácká média navíc tvrdila, že útok byl proveden řadou dronů zaměřených na vojenskou základnu patřící milicím.

Podle zpráv byly během útoku provedeny dvě samostatné vlny náletů. Dva zdroje z Lidových mobilizačních sil tvrdily, že nálety si nevyžádaly ztráty na životech, ale způsobily materiální škody.

Zdroje z Lidových mobilizačních sil uvedly, že útoky byly zaměřeny na velitelství Lidových mobilizačních sil na vojenské základně Kalsu u města Alexandrie, asi 50 kilometrů jižně od Bagdádu.

Podle události byl útok proveden třemi letouny F-35. Americký představitel tvrdil, že k útoku došlo mimo íránské území. Další zpráva CNN však uvedla, že na místě nebyly zaznamenány žádné větší škody. K útoku došlo poblíž Isfiya, která se nachází v Íránu.

Zdroje v zemi uvedly, že kolem Iráku létaly desítky amerických a izraelských letadel. Irácké zdroje navíc tvrdily, že mezi vlnami bombových útoků jižně od Bagdádu byl napaden arzenál zbraní íránských milicí.

Americká mise v Sýrii a Iráku

V lednu 2024 americký letecký útok zmařil útok na leteckou základnu Ain al-Asad, která hostí americké a další mezinárodní síly v západním Iráku. Podle amerických vojenských zdrojů byl na malém náklaďáku zaparkovaném východně od základny instalován odpalovač raket s připravenými raketami k odpálení.

Americký prezident Joe Biden tento týden přihlíží během prezidentské kampaně ve Scrantonu v Pensylvánii. 'Pan. „Pane prezidente, věřím, že v sobě nosíte hluboký citový a duchovní závazek vůči židovskému lidu a státu Izrael,“ říká spisovatel. (Úvěr: Elizabeth Frantz/Reuters)

S 900 vojáky v Sýrii a dalšími 2500 v Iráku Spojené státy prohlásily, že jejich posláním je radit a pomáhat místním silám, které se snaží zabránit návratu ISIS.

Milice Iráckých lidových mobilizačních sil je milicí podporovaná Íránem s více než 100 000 bojovníky. Po porážce ISIS v Iráku se milice stala oficiální vládou placenou silou spojenou s iráckým ministerstvem vnitra. Nové oficiální síly začaly hromadit rakety a bezpilotní letouny a operovat volněji v Sýrii, čímž ohrožují americké a izraelské síly.

READ  Britská matka zemřela, když spala v letadle se svým manželem a dvěma dětmi

V roce 2020 americký úder zabil Soleimaniho během cesty do Bagdádu. Zpravodajské ředitelství revolučních gard mělo podezření, že informace o Solejmáního cestě poskytl informátor z Lidových mobilizačních sil. To vedlo k rozhodnutí jeho nástupce Ismaila Ghaniho vytvořit sílu zuřivě loajální režimu.

K této zprávě přispěla agentura Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *