Na Neeraje Chopru znovu čeká historie, když začíná favorit finále Diamantové ligy: The Tribune India

Na Neeraje Chopru znovu čeká historie, když začíná favorit finále Diamantové ligy: The Tribune India


PTI

Curych, 7. září

Další historický úspěch čeká olympijského vítěze oštěpaře Neeraje Chopru, který zde ve čtvrtek startuje jako favorit v prestižním finále Diamantové ligy.

Chopra zaznamenal působivý comeback po měsíční absenci zranění, když vyhrál odvetu v Lausanne ze série Diamantové ligy a kvalifikoval se zde do dnešního finále. Stal se prvním Indem, který vyhrál titul Diamantové ligy.

Zmeškal Hry Commonwealthu v Birminghamu (28. července – 8. srpna) s lehkým zraněním stehna, které si přivodil během svého červencového vystoupení stříbrného medailisty na mistrovství světa ve Spojených státech.

24letá indická hvězda zasáhla svou formu při svém comebacku, když při svém prvním pokusu o stylové vítězství v Lausanne 26. července hodil oštěp na 89,08 m. Zdálo se, že ke zranění nikdy nedošlo, když předváděl své třetí nejlepší úsilí v kariéře.

Mladík z vesnice Khandra poblíž Panipat v Haryaně se bude těšit na svůj první titul v Diamantové lize. Do finále se kvalifikoval i v letech 2017 a 2018 a umístil se na sedmém a čtvrtém místě.

Diamantová liga zahrnuje 32 diamantových majorů podle turnajového modelu. Sportovci získávají body v zápase série 13, aby se kvalifikovali do finále svých specialit.

Vítěz každé diamantové disciplíny ve finále bude korunován „mistrem diamantové ligy“.

V šestičlenném oštěpařském poli nebude chybět mistr světa Anderson Peters z Grenady, který se zotavuje ze zranění poté, co byl minulý měsíc přepaden na lodi ve své zemi.

Největším Choprovým konkurentem bude stříbrný olympijský medailista z Čech Jakub Vadelich, kterého v Lausanne porazil i Ind.

Fadelgisch, který má v této sezóně na kontě 90 m přemetů, má v Lausanne nejlepších 85,88 m. Do finále v Curychu se dostal s nejvíce body – 27 – zatímco Chopra se kvalifikoval na čtvrtém místě s 15 body. Šest nejlepších v pořadí Diamantové ligy se kvalifikuje do finále v Curychu.

READ  Lawrence Tibwana: Evropa je čas zazářit

Od zisku zlata na olympijských hrách v Tokiu v srpnu loňského roku se Chopra v této sezóně utkal s jednatřicetiletým Vadlicem čtyřikrát a Ind pokaždé skončil před Čechy.

Vadlejch skončil šestý a čtvrtý, když Chopra skončil druhý na hrách Paavo Nurmi (14. června) a Stockholmské diamantové lize (30. června). Zatímco Chopra získal stříbro na mistrovství světa v Eugene, Fadligsch urval bronz, než se duo znovu střetlo v Lausanne 26. července.

Přestože je Fadligesh zkušenější než Chopra, dvakrát vyhrál finále Diamantové ligy (2016 a 2017) a vysloužil si dvě mistrovství světa – stříbro (2017) a bronz (2022) – a stříbro na olympijských hrách v Tokiu. Má za sebou sezónu a osobní maximum 90,88 m, které si připsal při zisku stříbrné medaile v druhém zápase Diamantové ligy v Dauhá v květnu.

Vítěz každé diamantové disciplíny ve finále získá Diamond Trophy, finanční odměnu 30 000 USD a vstupenku na univerzitní mistrovství světa v roce 2023 v Budapešti v Maďarsku.

Přestože se Chopra již kvalifikoval na mistrovství světa, jeho vítězný hod v Lausanne překonal kvalifikační hranici 85,20 metru.

Před Choprou byl diskař Vikas Goda jediným Indem, který skončil mezi nejlepšími třemi na mítinku Diamantové ligy. Gouda skončil dvakrát druhý – v New Yorku v roce 2012 a v Dauhá v roce 2014 – a ve dvou případech třetí – v Šanghaji a Eugene v roce 2015.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *