Čína omezila diplomatické vztahy s Litvou kvůli otázce Tchaj-wanu

Čína považuje samosprávný a demokraticky spravovaný Tchaj-wan za své vlastní území bez práva na státní pasti a zvýšila tlak na státy, aby omezily nebo přerušily své vztahy s ostrovem, a to i neformální.

Peking již vyjádřil hněv, že Litva – která má formální vztahy s Čínou, ale nikoli s Tchaj-wanem – umožnila Tchaj-wanu otevřít svou kancelář v zemi, a v srpnu odvolal svého velvyslance.

V Litvě se ve čtvrtek otevřelo zastoupení Tchaj-wanu. Jiné tchajwanské kanceláře v Evropě a Spojených státech používají název Taipei, vyhýbají se zmínkám o samotném ostrově, což Peking jen dále rozzlobilo.

Čínské ministerstvo zahraničí v strohém prohlášení uvedlo, že Litva ignorovala čínskou „oficiální pozici“ a základní normy mezinárodních vztahů tím, že umožnila Tchaj-wanu zřídit v Litvě svou zastoupení.

Tento krok „podkopal suverenitu a územní celistvost Číny a očividně zasahoval do vnitřních záležitostí Číny a vytvořil ‚špatný precedens na mezinárodní úrovni‘,“ dodala s tím, že vztahy by se zredukovaly na úroveň chargé d’affaires, méně než velvyslanec.

„Vyzýváme litevskou stranu, aby okamžitě napravila své chyby a nepodceňovala pevné odhodlání a pevné odhodlání čínského lidu bránit národní suverenitu a územní celistvost.“

Ministerstvo dodalo, že ať udělá Tchaj-wan cokoli, nemůže to změnit fakt, že je součástí Číny.

Tchaj-wan říká, že je nezávislou zemí, která se nazývá Čínská republika, což je její oficiální název, a že Čínská lidová republika mu nikdy nevládla a nemá právo mluvit jejím jménem.

Tchaj-wan podporuje zvýšenou mezinárodní podporu tváří v tvář čínskému vojenskému a diplomatickému tlaku, zejména ze strany Spojených států a některých jejich spojenců.

Washington nabídl Vilniusu podporu, aby odolal čínskému tlaku, a Litva tento týden podepíše smlouvu o vývozním úvěru ve výši 600 milionů dolarů s americkou Export-Import Bank.

Pouze 15 zemí má formální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem.

READ  Nový Zéland přidává nová omezení ohledně koronaviru, jak se šíří omikron: NPR

Taipei může po prezidentských volbách v Hondurasu koncem tohoto měsíce ztratit dalšího spojence s Pekingem, protože v průzkumech vede kandidát podporovaný velkými opozičními stranami.

Pokud bude Chiyomara Castro zvolen, zavázal se navázat formální vztahy s Čínou.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *