Komise Evropské unie potvrzuje, že předseda vlády Babiš má střet zájmů

Zpráva z auditu, kterou dnes zveřejnila Evropská komise, potvrdila, že český premiér Andrej Babiš se nachází v situaci střetu zájmů.

Podle zprávy, Babis stále kontroluje trusty, ve kterých se Agrofert Holding pohyboval.

Zpráva tedy potvrzuje zjištění, která české orgány dříve zveřejnily.

Babiš ovládá Agrofert – který zahrnuje širokou škálu společností v agropotravinářském sektoru – ačkoli v roce 2017 po přijetí českého zákona o transparentnosti převedl svá aktiva na dva trusty. Dotace, které společnosti obdržely od 9. února 2017, proto nejsou oprávněné.

„Pan Babis kontroluje každý svěřenecký fond a prostřednictvím těchto svěřeneckých fondů ovládá také skupinu Agrovert,“ uvádí se ve zprávě a dodává, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrovertu.

Předběžné výsledky auditu Evropské unie zjistily, že by Česká republika měla vrátit až 450 milionů kilobajtů fondů EU nelegálně přijatých společností Agrofert nebo společnostmi spojenými s konglomerátem.

Podle českého zákona o střetu zájmů jsou zakázány dotace nebo lokality pro podniky, v nichž má veřejný činitel podíl ve výši nejméně 25 procent.

Společnosti ve skupině Agrovert, jádro aktiv Babys odhadovaných společností Forbes na 3,5 miliardy USD, patří mezi největší příjemce dotací z Evropské unie na zemědělství a investiční projekty ve střední Evropě.

Od roku 2017 je spravován dvěma svěřeneckými fondy, což je opatření přijaté Babys za účelem splnění místních zákonů o střetu zájmů.

READ  Miss World 2024: Korunku vyhrává Kristina Pešková z České republiky, říká ‚něco, na čem jsem dlouho pracoval‘

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *