Český statistický úřad: Vládní epidemie změnila stravovací návyky Čechů

„Ve srovnání s obdobím před Kovitem lidé v krizových situacích preventivně skladovali déle a výživnější potraviny. Více se zajímali o posílení imunitního systému konzumací ovoce a zeleniny.“ Řekla Renata Vodičková, vedoucí odboru statistiky zemědělství a lesnictví úřadu.

Česká populace zkonzumovala v roce 2020 v průměru 87,8 kilogramu ovoce na osobu, což je o 1,3 kilogramu více než v předchozím roce. Jablka tvoří téměř polovinu celkové spotřeby místně pěstovaného ovoce, zatímco nejoblíbenějším tropickým ovocem jsou banány a pomeranče.

Zvýšila se také spotřeba rýže a luštěnin. Průměrně snědli asi osm kilogramů rýže a 3,6 kilogramu luštěnin, jako je čočka, fazole a hrách. Podle statistiků jde o nejvyšší čísla od začátku sledování ve 20. letech minulého století.

Spotřeba brambor se naopak v roce 2020 sníží přibližně o 4,5 kilogramu ročně na 65,1 kilogramu na osobu. O těstoviny a chléb a další pekařské výrobky lidé neměli zájem.

Česká populace loni zkonzumovala 262,5 kilogramu mléka a mléčných výrobků na osobu, což je o 5,4 procenta více než předloni. Spotřeba masa vzrostla o 800 gramů ročně na 84 kilogramů na osobu.

Spotřeba alkoholických nápojů je od roku 1996 na historickém minimu. Spotřeba piva klesla o šest litrů na osobu za rok, v průměru 140 litrů na osobu. Spotřeba vína se snižuje z půl litru na cca 20 litrů na osobu. Český statistický úřad eviduje nejnižší spotřebu nealkoholických nápojů od roku 2001 v důsledku několikaměsíčního uzavření restaurací.

READ  Nedávné: Do Uzbekistánu vstoupilo 84 afghánských vojáků

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *