Velká Británie láme rekord nejvyšší teploty v Evropě

Velká Británie láme rekord nejvyšší teploty v Evropě

Británie překonala svůj rekord nejvyšší teploty, jaká kdy byla zaznamenána, v úterý uprostřed vlny veder, která se přehnala po pásech Evropy, přičemž britská národní meteorologická stanice prohlásila, že takové nárůsty jsou nyní běžnou skutečností v zemi, která není na tak extrémní podmínky připravena. .

Země obvykle mírného pásma byla poslední dobou, kterou pohltilo nezvykle horké a suché počasí které způsobily lesní požáry z Portugalska na Balkán a má za následek stovky úmrtí souvisejících s horkem. Obrázky plamenů uhánějících k francouzské pláži A úmorné horko Britů – dokonce i na mořském pobřeží – vedlo k domácím obavám ze změny klimatu.

Met Office’s Met Office zaznamenala v Coningsby ve východní Anglii provizorní údaj 40,3 stupně Celsia (104,5 stupně Fahrenheita), čímž překonala rekord vytvořený jen před několika hodinami. Před úterkem byla nejvyšší rekordní teplota v Británii 38,7 stupně Celsia (101,7 Fahrenheita), zaznamenaná v roce 2019. Později odpoledne rekord překonalo 29 míst ve Spojeném království.

Zatímco národ sledoval se směsí úžasu a úcty, vedoucí vědec z Met Office Stephen Belcher řekl, že takové teploty v Británii jsou „prakticky nemožné“ bez změny klimatu způsobené lidmi.

Varoval, že „takové teploty můžeme vidět každé tři roky“, aniž bychom podnikli vážná opatření ohledně emisí uhlíku.

Nepříznivé počasí narušilo cestování, zdravotní péči a školy. Mnoho domů, malých podniků a dokonce i veřejných budov, včetně nemocnic, v Británii nemá klimatizaci, což ukazuje, jak neobvyklé může být takové teplo v zemi proslulé deštěm a mírnými teplotami.

Spalující vedro od pondělí poškodilo přistávací dráhu na londýnském letišti Luton, přinutilo ji na několik hodin uzavřít, a poničilo hlavní silnici ve východní Anglii, takže to vypadá jako „skate park“, uvedla policie. Hlavní vlakové stanice byly v úterý zavřené nebo téměř prázdné, protože vlaky byly zrušeny nebo jezdily nízkou rychlostí v obavě, že by koleje mohly sklouznout.

READ  Španělsko zničené lesními požáry uprostřed rekordní vlny veder

Londýn kvůli horku čelil tomu, co starosta Sadiq Khan nazývá „masivním náporem“ požárů. Londýnský hasičský sbor v úterý zaznamenal 10 velkých požárů, se kterými bojoval po celém městě, z nichž polovinu tvořily požáry trávy. Snímky ukazovaly několik domů v plamenech, jak kouř stoupal z hořících polí ve vesnici Winnington na východním předměstí Londýna.

Prodej ventilátorů u jednoho prodejce, Asda, vzrostl o 1 300 %. Elektrické ventilátory chladily tradiční rytíře kavalérie, když stáli v centru Londýna v těžkém slavnostním oděvu. Čas pro obřady střídání stráží v Buckinghamském paláci byl zkrácen. Hyde Park hlavního města, obvykle přeplněný chodci, byl až děsivě tichý – kromě dlouhých front na koupání v Serpentine Lake.

„Jdu do své kanceláře, protože je to roztomilé a cool,“ řekl geolog Tom Elliott (31) po plavání. „Jedu na kole, místo abych jel metrem.“

Královna Alžběta II vždy pokračovala v práci. 96letý King uspořádal virtuální setkání s novou americkou velvyslankyní Jane Hartleyovou z bezpečného útočiště hradu Windsor.

Velká část Anglie, od Londýna na jihu po Manchester a Leeds na severu, zůstala v úterý pod prvním „červeným“ varováním země před extrémními horky, což znamená, že hrozilo riziko smrti i pro zdravé lidi.

Taková nebezpečí lze vidět v Británii a po celé Evropě. Bylo hlášeno, že nejméně šest lidí se utopilo při pokusu o ochlazení v řekách, jezerech a nádržích po celé Velké Británii. A v sousedním Španělsku a Portugalsku byly ve vlně veder hlášeny stovky úmrtí souvisejících s horkem.

Odborníci na klima varují, že globální oteplování zvýšilo četnost extrémních jevů počasí, přičemž studie ukazují, že pravděpodobnost, že teploty ve Spojeném království dosáhnou 40 °C (104 °F), je nyní 10krát vyšší než v předindustriální éře.

Šéf Meteorologické agentury Organizace spojených národů vyjádřil naději, že vedro, které se žene Evropou, bude pro vlády „probuzením“, aby se více zasadily o změnu klimatu. Jiní učenci využili určujícího okamžiku, aby zdůraznili, že je čas jednat.

READ  Sydney čelí „životu nebezpečné situaci“ kvůli přívalovému dešti

„Ačkoli je teplota stále vzácná, v britském létě je nyní realitou,“ řekl Frederic Otto, docent v oboru Climate Science na Granthamském institutu pro změnu klimatu na Imperial College London. „Zda se to stane velmi běžnou událostí nebo zůstane v našich rukou relativně vzácné, je určeno tím, kdy a kdy globální teplota dosáhne čisté nuly.“

Velká vedra poškodila i další části Evropy. V Paříži překročil teploměr na nejstarší meteorologické stanici francouzského hlavního města – která byla otevřena v roce 1873 – 40 °C (104 °F) teprve potřetí. 40,5 stupně Celsia (104,9 Fahrenheita), které tam v úterý naměřila meteorologická služba Meteo-France, bylo druhým nejvyšším naměřeným údajem na stanici, když v červenci 2019 přesáhlo pouhých 42,6 stupně Celsia (108,7 F).

Sucha a vlny veder spojené se změnou klimatu také způsobily, že lesní požáry jsou běžnější a obtížněji se s nimi bojuje.

V regionu Gironde na jihozápadě Francie se suché borové lesy dál šířily divoké požáry, které mařily hasičské úsilí více než 2000 hasičů a vodních bombardérů.

Úřady v Gironde uvedly, že od vypuknutí požárů 12. července byly ze svých domovů a míst pro letní dovolenou evakuovány desítky tisíc lidí.

Třetí menší požár vypukl v pondělí pozdě ve vinařské oblasti Médoc severně od Bordeaux a zvýšil daně ze zdrojů. Pět kempů v oblasti pláže na pobřeží Atlantiku začalo hořet, když požáry zuřily kolem mořské pánve Arcachon, která je známá svými ústřicemi a letovisky.

V Řecku vypukl severovýchodně od Athén velký lesní požár, rozdmýchaný silným větrem. Představitelé hasičů uvedli, že devět hasičských letadel a čtyři vrtulníky byly nasazeny ve snaze zastavit plameny v zasahování do obydlených oblastí na svazích Mount Bentely, asi 25 kilometrů (16 mil) severovýchodně od hlavního města. Kouř z plamenů zahalil část panoramatu města.

READ  Si Ťin-pching poprvé od ruské invaze mluví s Ukrajincem Zelenským

Předpověď počasí však nabízela jistou útěchu, protože v úterý se na pobřeží Atlantiku očekává pokles teplot a možnost deště pozdě během dne.

___

K tomuto příběhu přispěli autoři Associated Press Sylvia Howe a Joe Kearney v Londýně, John Lister v Le Beck ve Francii, Mike Corder v Haagu v Nizozemsku a Jamie Keeten v Ženevě.

___

Sledujte klimatické zpravodajství Associated Press na https://apnews.com/hub/climate-and-environment.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *