Český prezident odložil uvolnění vízového režimu do Kosova kvůli sporům o poznávání aut – EURACTIV.com

Česká Rada EU stáhla plán na uvolnění vízového režimu pro občany Kosova kvůli přetrvávajícímu politickému napětí se Srbskem ohledně poznávacích značek, několik hodin před dosažením dohody mezi Prištinou a Bělehradem.

Přesun přichází později Jednání pod vedením EU Spor mezi Srbskem a Kosovem ztroskotal, protože etničtí Srbové v Kosovu odmítli dodržovat nový zákon, který jim ukládá používat štítky vydané Kosovem, nikoli Jugoslávií.

Návrh na uvolnění vízového režimu byl na programu středečního jednání mezi velvyslanci EU, ale byl na poslední chvíli stažen, uvedla RFE/RL. Přichází den poté, co zástupci členských států souhlasili s povolením vízové ​​liberalizace již v roce 2024.

„Vzhledem k politickému vývoji v severním Kosovu nemusí být nejlepší ponechat tento bod na programu jednání,“ napsal český prezident v dopise, který viděla RFE/RL.

Protože však ve středu večer došlo k dohodě mezi Srbskem a Kosovem, konec se zdá být předčasný. Podle středeční dohody „Srbsko přestane vydávat poznávací značky s úseky kosovských měst a Kosovo zastaví jakékoli další akce související s přeregistrováním vozidel,“ uvedl hlavní velvyslanec EU Jozef Borrell.

I bez posledního vývoje rozhodnutí českého předsednictví situaci příliš neovlivní, protože věří, že k liberalizaci dojde do 1. ledna 2024 za stejných podmínek jako v dohodě z tohoto týdne.

Kosovo splnilo všechny požadavky na uvolnění vízového režimu od roku 2018, ale od té doby čelí několika překážkám. Nedávno Španělsko, Francie a mnoho dalších zemí trvaly na tom, že liberalizace je vázána na fungování systému EITAS, který je v současnosti nefunkční. Tento systém digitálně zpracovává data osob vstupujících do EU.

Kosovo je poslední zemí na západním Balkáně, kde má EU stále vízovou povinnost. Liberalizace je jednou z priorit českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti, Zelení/EFA).

READ  Kvalitu vody v českých bazénech ovlivňují čistírny odpadních vod a klimatické změny - Brněnský deník

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz, Alice Taylor | Exit.al)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.