České zprávy 2. prosince: sobotní hlavní titulky

České zprávy 2. prosince: sobotní hlavní titulky

Přeprava Čeští hasiči reagují na nárůst nehod

Čeští hasiči v pátek po vydatném sněžení v Česku vyjížděli k 212 dopravním nehodám, což je čtyřnásobek denního průměru. Do sobotního poledne už hasiči zaznamenali kolem 90 nehod, což je prudký nárůst kvůli pokračující nepřízni počasí. Mnoho incidentů, které způsobují dopravní zpoždění, často není vážných.

Meteorologové uvedli, že od pátečního rána do sobotního rána napadne 45 centimetrů sněhu, v sobotu se očekává dalších 25 centimetrů. Ke zvýšeným zásahům patřila i technická pomoc, odpoledne bylo 700 telefonátů kvůli úkolům, jako je odklízení popadaných stromů zasahujících do silniční a železniční sítě. Úředníci nabádají k opatrnosti a objížďkám silnic.

hra Česká fotbalová reprezentace žen ovládla Bělorusko v Lize národů

V Ženské lize národů české fotbalistky skórovaly rozhodující výhrou 1:0 nad Běloruskem a obsadily tak první místo z Bosny a Hercegoviny ve skupině B4. Rozhodující gól Kamily Dubkové v prodloužení prvního poločasu posunul Česko dopředu.

Zápas, který byl z pátku odložen kvůli nevyhovujícímu hřišti po dešti, odhalil odolnost českého týmu. S dvoubodovým náskokem jsou nyní na hraně postupu do ligy A, když se v úterý v Purdubicích střetnou se Slovinskem.

zvířat Husté sněžení zničilo voliéru v ZOO Hluboká

Husté sněžení za poslední dva dny zdecimovalo většinu vodního ptactva v Zoo Hluboká a způsobilo milionové škody. Naštěstí nebylo zraněno žádné zvíře. Ptáci, včetně velkého výběhu na chodníku o rozloze asi 3000 metrů čtverečních, utrpěli těžkou zkázu kvůli neustávajícímu sněhu nebo praskání sítí.

Zoologická zahrada, která je v současnosti bez proudu, bude několik dní uzavřena, zatímco posádky budou řešit následky a odklízet zasněženou plochu. I přes husté sněžení zůstávají hlavní budovy v zoo nepoškozeny.

Energie Český premiér vyzývá k jaderné renesanci v Dubaji

Český premiér Petr Fiala na sobotní konferenci COP28 v Dubaji vyzval k „jaderné renesanci“ a řešil klimatické změny jako globální výzvu. Fiala obhajuje jadernou energetiku jako spolehlivé a čisté řešení a zavázal se, že je Česká republika připravena přispět až čtyřmi miliony dolarů (zhruba 90 milionů Kč) do celosvětového fondu, který pomáhá rozvojovým zemím v boji proti změně klimatu.

READ  Zprávy: 3. května - 2021 Solidarita NATO s Českou republikou během cesty do Prahy Vedoucí vojenské skupiny potvrdil.

Fiala podpořil vývoj modulárních reaktorů a zdůraznil význam jaderné energie pro dosažení širších klimatických cílů. Vedoucí představitelé COP28 diskutovali o prevenci katastrofických dopadů globálního oteplování a o spuštění nového fondu pro klimaticky zranitelné chudé země.

hra Fotbalové zápasy v Česku kvůli sněhu zrušeny

Kvůli hustému sněžení a nevhodným podmínkám na hřišti se dnes fotbalový zápas mezi Jabloncem a Tbilisi v 1. fotbalové lize neuskuteční. Český fotbalový svaz, který dohlíží na profesionální soutěž, odložil utkání osmifinále na neurčito.

Nepříznivé počasí a špatné podmínky na hřišti České Budějovice vs. Rozhodnutí následovalo po pátečním oznámení, že Hradec Králové musí turnaj zrušit. Z pěti zápasů původně naplánovaných na 17. kolo zbývají pouze tři zápasy, protože kluby bojují o pokračování.

Komerční Česká energetická skupina ČEZ dokončila prodej turecké společnosti

Česká energetická skupina ČEZ dokončila prodej svého 50% podílu v turecké společnosti Access Energy tureckému investorovi Torunler Group. Transakce získala souhlas místního antimonopolního úřadu a energetického regulátora. Akcez má tři dceřiné společnosti zabývající se distribucí elektřiny, prodejem energie a energetickými službami.

Finanční podrobnosti prodeje nebyly zveřejněny. ČEZ loni v létě zahájil prodej svého podílu ve společném podniku Access Energy, partnerství s AKKÖK Holding. Tento krok je v souladu se strategickým plánem ČEZ zbavit se vybraných aktiv na konkrétních trzích se zaměřením na obnovitelné zdroje a moderní energetické služby.

Hygiena Český premiér a lékaři uzavřeli platovou dohodu

Dohoda premiéra Petra Fialy se zdravotnickými odbory na poslední chvíli zajistí na příští rok dalších 9,8 miliardy korun na zvýšení platů lékařů a nemocničního personálu. Podle vlády se také podařilo zvrátit dosavadní zdvojnásobení dobrovolných přesčasů, které mohli lékaři odpracovat – na 832 hodin. Nová změna znamená, že lékaři v nemocnicích mohou pracovat 24 hodin denně, což vždy chtěli dělat.

READ  Tisíce lidí protestují proti české vládě kvůli hyperinflaci a zdražování energií

Většina lékařů v zemi (více než 6000) původně hrozila, že kvůli sporu o pracovní dobu nebudou pracovat přesčas, ale ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že dohoda má zajistit normální stav.

Počasí Česko se připravuje na další sníh

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po vydatném sněžení ve dne i v noci v Praze i po celé republice varoval Celou sobotu proti sněhu. Pro většinu republiky platí výstraha před nízkým sněhem, pro jižní Čechy platí výstraha před vysokým sněhem.

V Praze má opět po celou sobotu sněžit souvisle, k večeru jen polevovat. Denní teploty budou minus 2 stupně Celsia. ČHMÚ předpovídá na jihu a východě Čečenska do konce soboty celkem 40 centimetrů sněhu. Meteorologové varují také před tvorbou sněhových jazyků v okolí Ostravska a Krkonoš.

Demonstrace Pražský protest byl odvolán kvůli heslu Occupy

Propalestinský protest v Praze 5. prosince zakázalo město Praha poté, co použilo kontroverzní heslo „Palestina se osvobodí od řeky k moři“. Slovní spojení odkazuje na osvobození celé Palestiny mezi řekou Jordán a Středozemním mořem, touhu českých úřadů zničit Izrael a odstranit židovskou přítomnost z celého regionu.

Město zákaz demonstrace zdůvodnilo spojením sloganu s genocidními konotacemi a chartou teroristické organizace Hamás. Aktivističtí organizátoři hodlají magistrát proti zákazu protestů zažalovat s argumentem, že chtějí heslo pokojně podpořit.

Vzdělání Ukrajinských školáků v Česku ubývá

Údaje českého ministerstva školství odhalují pokles počtu ukrajinských dětských uprchlíků v českých školách oproti předchozímu roku, k 30. září jich bylo celkem 48 090 – o 2 195 méně než dříve. Tento pokles je nejvíce patrný na úrovni základních a mateřských škol, i když počty na středních školách vzrostly. Ukrajinští studenti tvoří jedno procento všech středoškoláků.

hra Česko čeká osud UEFA Euro 2024

The až do Příští ročník mistrovství Evropy ve fotbale se dnes koná v Německu, kde se česká reprezentace dozví soupeře ve skupině. Češi, kteří se umístili ve třetím potu, se vyhnou tomu, že budou muset ve skupinové fázi čelit Slovensku, Nizozemsku, Chorvatsku, Skotsku a Slovinsku (jelikož tyto země jsou ve stejném potu). V kvalifikačních fázích skončilo Česko druhé ve své pětičlenné skupině, zatímco Albánie skončila první.

Turnaje se zúčastní 24 zemí rozdělených do šesti skupin po čtyřech. První dva týmy z každé skupiny a čtyři nejlepší týmy na třetím místě postupují do vyřazovacích bojů. Český tým je po odchodu Jaroslava Šilhavého koncem listopadu aktuálně bez trenéra.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *