Czech podniká další krok k odstranění ruské ropy z polských rafinerií

Czech podniká další krok k odstranění ruské ropy z polských rafinerií

Varšava 23. května (Reuters) – Česká republika bude schopna uspokojit svou poptávku po ropě od roku 2025 exportem přes Transalpinský ropovod (DAL), řekl v úterý premiér Peter Fiala.

Česká vláda chce v příštích letech odstranit závislost na ruské ropě a ukončit loni výjimky ze zákazu EU na dovoz z Moskvy.

České rafinérie vlastní polská státem kontrolovaná rafinerie PKN Orlen (PKN.WA), která v dubnu oznámila, že vypověděla smlouvu na dodávky ruské ropy do svých polských rafinérií.

Představitelé polské vlády a PKN Orlen se v úterý v Praze sešli s českým ministerstvem průmyslu a řekli, že pracují na odstranění ruské ropy z rafinérií vlastněných PKN v České republice.

Předseda vlády Fiala v samostatném projevu na ropném úložišti strategických rezerv mimo Prahu uvedl, že byla podepsána dohoda mezi státním provozovatelem ropovodu MERO a TAL Pipeline o navýšení kapacity až o 4 miliony tun s TAL. Závislost na Rusku by měla být od roku 2025 přerušena.

„Je to významný milník,“ řekl Fiala.

Česká republika loni získala od partnera TAL souhlas s modernizací spoje, která vede z Itálie do Německa a spojuje ropovod IKL z Německa do České republiky.

Středoevropská země potřebuje ročně asi 7-8 milionů tun ropy, což je zhruba rozděleno mezi export přes TAL a ropovod Družba z Ruska.

Evropská unie zakázala vývoz ruské ropy od prosince 2022, ale vyňala dodávky ropovodem Drushpa do rafinérií v Německu, Polsku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku.

„Naším společným cílem je urychleně diverzifikovat dodávky ropy, abychom úplně eliminovali ruskou ropu, jak jsme to již udělali v Polsku,“ řekl polský vicepremiér Jacek Sasin po setkání s českým ministrem průmyslu Jozefem a generálním ředitelem PKN Orlen Danielem Obajtekem. Sikela.

PKN samostatně uvedla, že se připravuje na generální opravu technologie ve své litvínovské rafinérii, která je závislá na ruské ropě.

READ  Ondrej Kudela zpět v českém týmu pro test mistrovství světa v Belgii | Novinky z fotbalu

PKN Orlen je také připraven spolupracovat v oblasti dodávek ropy a plynu a spolupráce v české jaderné energetice, uvedl Obatek. Zdůraznil také, že daňové otázky, včetně neočekávané daně, by mohly ovlivnit investice do aktiv Unipetrolu, mezi které patří české rafinérie a čerpací stanice.

„Naše investice závisí na regulačním přístupu českého státu a nemůžeme investovat tam, kde daňová regulace naše investice dusí,“ řekl Obatek.

Reportáž Marek Strelecki a Carol Badohl, střih Louise Heavens

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *