Czech podniká další krok k odstranění ruské ropy z polských rafinerií

Varšava 23. května (Reuters) – Česká republika bude schopna uspokojit svou poptávku po ropě od roku 2025 exportem přes Transalpinský ropovod (DAL), řekl v úterý premiér Peter Fiala.

Česká vláda chce v příštích letech odstranit závislost na ruské ropě a ukončit loni výjimky ze zákazu EU na dovoz z Moskvy.

České rafinérie vlastní polská státem kontrolovaná rafinerie PKN Orlen (PKN.WA), která v dubnu oznámila, že vypověděla smlouvu na dodávky ruské ropy do svých polských rafinérií.

Představitelé polské vlády a PKN Orlen se v úterý v Praze sešli s českým ministerstvem průmyslu a řekli, že pracují na odstranění ruské ropy z rafinérií vlastněných PKN v České republice.

Předseda vlády Fiala v samostatném projevu na ropném úložišti strategických rezerv mimo Prahu uvedl, že byla podepsána dohoda mezi státním provozovatelem ropovodu MERO a TAL Pipeline o navýšení kapacity až o 4 miliony tun s TAL. Závislost na Rusku by měla být od roku 2025 přerušena.

„Je to významný milník,“ řekl Fiala.

Česká republika loni získala od partnera TAL souhlas s modernizací spoje, která vede z Itálie do Německa a spojuje ropovod IKL z Německa do České republiky.

Středoevropská země potřebuje ročně asi 7-8 milionů tun ropy, což je zhruba rozděleno mezi export přes TAL a ropovod Družba z Ruska.

Evropská unie zakázala vývoz ruské ropy od prosince 2022, ale vyňala dodávky ropovodem Drushpa do rafinérií v Německu, Polsku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku.

„Naším společným cílem je urychleně diverzifikovat dodávky ropy, abychom úplně eliminovali ruskou ropu, jak jsme to již udělali v Polsku,“ řekl polský vicepremiér Jacek Sasin po setkání s českým ministrem průmyslu Jozefem a generálním ředitelem PKN Orlen Danielem Obajtekem. Sikela.

PKN samostatně uvedla, že se připravuje na generální opravu technologie ve své litvínovské rafinérii, která je závislá na ruské ropě.

READ  Jaroslav Maiko: Když jsou na obzoru komunální volby, je nepochopitelné, že se romská strana Luma spojí s českými pseudopatrioty

PKN Orlen je také připraven spolupracovat v oblasti dodávek ropy a plynu a spolupráce v české jaderné energetice, uvedl Obatek. Zdůraznil také, že daňové otázky, včetně neočekávané daně, by mohly ovlivnit investice do aktiv Unipetrolu, mezi které patří české rafinérie a čerpací stanice.

„Naše investice závisí na regulačním přístupu českého státu a nemůžeme investovat tam, kde daňová regulace naše investice dusí,“ řekl Obatek.

Reportáž Marek Strelecki a Carol Badohl, střih Louise Heavens

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *