V Polsku Biden slyší o humanitárních potřebách

V Polsku Biden slyší o humanitárních potřebách

RZEZO, Polsko – Pouhých 60 mil od Ukrajiny prezident Joe Biden v pátek pozdravil Polsko za přijetí více než dvou milionů uprchlíků, kteří uprchli před ruskou invazí, a setkal se s humanitárními experty na místě o tom, co je potřeba ke zmírnění narůstajícího utrpení.

Biden řekl, že doufal, že se dostane blíže k hranici, ale kvůli bezpečnostním obavám byl zablokován. Řekl však, že chce navštívit Polsko, aby zdůraznil, že pomoc, kterou mu poskytuje, má „ohromné ​​výsledky“, protože Evropa zažívá největší uprchlickou krizi od druhé světové války.

„Nepřestává to,“ řekl Biden o zkáze na Ukrajině. „Je to spíš jako něco ze sci-fi filmu.“

Biden také navštívil některé z tisíců amerických vojáků, kteří byli vysláni poblíž polských hranic, aby pomohli s humanitárními krizemi a posílili vojenskou přítomnost USA na východní straně NATO. Od začátku invaze 24. února ze země uprchlo více než 3,5 milionu Ukrajinců, včetně asi 2,2 milionu do Polska, uvádí OSN.

Za pár dní počet uprchlíků vysídlených z Ukrajiny od minulého měsíce překročí počet Syřanů vyhnaných ze svých domovů v průběhu let konfliktu poté, co se povstání v roce 2011 změnilo v totální válku, řekla Samantha Powerová, ředitelka USAID. pro mezinárodní rozvoj.

Vojenský závazek USA v Polsku byl evidentní, jakmile Air Force One přistálo a obešlo se baterie raket Patriot.

Na letišti bylo další vybavení, včetně těžkých nákladních aut a dalšího vybavení natřeného tmavě zelenou a maskovací hnědou. Nedaleké kongresové centrum slouží jako základna 82. výsadkové divize americké armády.

Polský prezident Andrzej Duda se připojil k Bidenovi na brífinku s humanitárními experty.

Duda prostřednictvím tlumočníka poděkoval Bidenovi za podporu. Řekl, že Poláci vidí Ukrajince, které přijímají, jako své „hosty“.

„To je jméno, které jim chceme dát,“ řekl Duda. „Nechceme je nazývat uprchlíky. Jsou to naši hosté, naši bratři, naši sousedé z Ukrajiny, kteří jsou dnes ve velmi složité situaci.“

Bidenova první zastávka s 82nd Airborne byla v holičství a restauraci, kde se pozval, aby se posadil a vyměnil si pizzu. Američané slouží po boku polských sil.

S vojáky se podělil o anekdotu o návštěvě svého zesnulého syna Beau Bidena, když byl v Bagdádu, a pod jménem své matky za svobodna, aby na sebe neupozornil. Náčelník žertem usiloval o jeho standardní krátký účes a vojáky také vážně pochválil.

„Jste nejlepší bojovou silou na světě, což není přehánění,“ řekl Biden.

Později oslovil skupinu vojáků ve formálnějších prohlášeních a řekl jim, že národ vám „tolik dluží“. Vypůjčil si také slova zesnulé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, aby zdůraznil její pozici v křehké chvíli pro Spojené státy a jejich evropské spojence.

READ  Tým Diamantové ligy Neeraje Chopry čelí české výzvě

„Ministryně zahraničí mívala výraz. Říkala: ‚My jsme hlavní národ‘,“ řekl Biden vojákům. „Nechci tady znít filozoficky, ale jste uprostřed zápasu mezi demokracií a oligarchií.“

pomoc uprchlíkům

Biden bude dnes ve Varšavě na dalších jednáních s Dudou a dalšími.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan řekl, že Biden se těší na to, že se přímo od amerických sil a humanitárních expertů dozví o situaci na místě a „jaké další kroky je třeba podniknout, abychom zajistili, že investujeme“ americké dolary na místě.

Biden, který strávil čtvrtek naléháním na americké spojence, aby zůstali jednotní proti Rusku, spekuloval, že to, co vidí v Polsku, „posílí můj závazek přimět Spojené státy, aby zajistily, že jsme klíčovou součástí řešení přesídlení všech těchto lidí, protože stejně jako potřebnou humanitární pomoc na Ukrajině i mimo ni.“ „.

Po setkání s dalšími světovými vůdci v Bruselu Biden řekl, že během své politické kariéry navštívil mnoho válečných zón a uprchlických táborů a že bylo „bolestné“ vidět malé děti bez otců nebo muže a ženy s prázdným výrazem ve tvářích. „Proboha, kde to jsem?“ Co se se mnou stane?“

Polsko, Rumunsko a Německo by podle něj neměly zůstat samy při řešení největší uprchlické krize v Evropě od druhé světové války.

„Jde o mezinárodní odpovědnost,“ řekl Biden krátce poté, co oznámil další pomoc ve výši 1 miliardy dolarů na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Oznámil také, že Spojené státy přijmou až 100 000 těchto uprchlíků. Bílý dům uvedl, že většina ukrajinských uprchlíků by se nakonec chtěla vrátit domů.

Biden řekl, že Spojené státy mají povinnost „účastnit se a udělat vše, co je v našich silách, aby zmírnily utrpení a bolest nevinných žen, dětí a mužů“, kteří posouvají hranice.

Řekl: „Mám v plánu zkusit vidět tyto lidi… doufám, že uvidím hodně lidí.“

Někteří z uprchlíků dotazovaných v pátek na vlakovém nádraží v polském Przemyslu řekli, že doufají, že se nakonec vrátí na Ukrajinu. Ani ohledně Bidenovy návštěvy nebyli optimističtí.

„Samozřejmě, nemám žádná očekávání“ ohledně Bidena, řekl Ira Satula (32) z Kremenčugu v slzách. Satula vyjádřil svou vděčnost za veškerou podporu Polska a vřelé přijetí.

Ale doma je doma a doufám, že tam budeme brzy,“ řekl Satula.

„Je to opravdu 50 na 50“, že Biden dost pomůže, řekla Olga Antonovna (68) z Černigova.

„Myslím, že jsme pomoc potřebovali už dávno, dávno před tím,“ řekla.

READ  Chew This Up: Nová pizza přichází do české vesnice, nové mexické jídlo přichází do Fairfaxu

Sullivan řekl, že Biden dnes přednese projev o „nebezpečí tohoto okamžiku, naléhavosti výzvy, která je před námi, a o tom, co konflikt na Ukrajině znamená pro svět“.

Význam Polska

Poté, co Bílý dům tento týden oznámil, že Biden navštíví Polsko, Kreml kritizoval polské vůdce jako „vazaly“ Spojených států ovládaných „rusofobií“ a jejich zemi jako „společenství politických bláznů“.

Místo děsivého napětí vyvolala ve Varšavě vlna hrdosti kritika Dmitrije Medveděva, zástupce šéfa Kremelské rady bezpečnosti.

„Je to další důkaz, že Rusové berou Polsko vážně a vidí jeho rostoucí význam na Západě,“ řekl Stanislaw Zarin, ředitel Správy národní bezpečnosti a mluvčí koordinujícího ministra pro bezpečnostní záležitosti.

Ruský hněv a Bidenovo rozhodnutí učinit Polsko svou jedinou evropskou zastávkou v pátek a den po summitech v Belgii odrážejí novou realitu vytvořenou válkou na Ukrajině: Polsko se náhle stalo středem, kolem kterého se točí naděje Západu a hněv Ruska.

Pravicově populistické polské vládě se podařilo zbavit se nebo alespoň vymazat svou pověst potížisty zakořeněného v Evropě a nyní se dostala do centra pozornosti, Brusel i Spojené státy ji přijaly jako páteř západní solidarity a bezpečnosti. Nevykazuje žádné známky toho, že by ustoupilo ze svých mnoha bitev s Evropskou unií, ale Polsko, které se také hádalo se Spojenými státy, se znovu postavilo jako nepostradatelný a spolehlivý spojenec.

„Polsko je těžištěm. Stačí se podívat na mapu,“ řekl Jacek Bartociak, zakladatel výzkumné skupiny Strategy and Future ve Varšavě. Bez Polska není východní křídlo NATO.

Na posílení tohoto křídla vyslal Pentagon do Polska více než 5 000 dalších vojáků a také baterie raket země-vzduch Patriot, čímž se zdvojnásobil počet amerického vojenského personálu v zemi.

Polsko ve středu oznámilo, že identifikovalo 45 ruských diplomatů jako špiony a všem bylo nařízeno opustit zemi.

Náměstek ministra zahraničí Paul Jablonsky řekl, že Polsko nemůže tolerovat ruské zneužívání svého velvyslanectví ve Varšavě, když „Moskva vede barbarskou válku proti Ukrajině“. Dodal, že špióni převlečení za diplomaty „představují nejen hrozbu pro bezpečnost Polska, ale také pro bezpečnost ukrajinských občanů pobývajících v Polsku. Proto toto rozhodnutí.“

Polsko, které dříve přijal Brusel kvůli jeho nepřátelství vůči imigrantům, přijalo za poslední měsíc mnohem více uprchlíků z Ukrajiny než kterákoli jiná země. Stalo se také zásadním odrazovým můstkem pro zásobování Ukrajiny zbraněmi, střelivem, palivem a další pomocí a dostalo se do středu úvah o formování reakce Západu na krizi.

Varšava je nyní hlavním městem, kterým procházejí všechny diplomatické, vojenské a humanitární cesty na Ukrajinu.

READ  Pěkný den pro souseda: pan Rogers má sochu

A polská vláda – která dříve rozhněvala Washington tím, že prosazovala legislativu, později vetovanou prezidentem, která ohrožovala televizní síť vlastněnou Američany – se vyhřívá ve světle diskrečního zájmu.

V posledních týdnech mě navštěvovala a chválila viceprezidentka Kamala Harrisová. ředitel CIA William Burns; Ministr obrany Lloyd Austin. předseda Evropské rady Charles Michel; A skupina vysokých amerických a evropských úředníků.

Sullivan v úterý popsal Polsko jako „frontovou linii a velmi slabého spojence“, který „nese hlavní tíhu humanitárních dopadů mimo Ukrajinu“.

V popředí

Náhlý vznik Polska jako nejzranitelnější země v první linii NATO vyvolal obavy, že by mohlo být zataženo do konfliktu. Mezi nejvíce znepokojené patří někteří Ukrajinci, kteří uprchli před boji ve své zemi.

„Polsko je velmi blízko. Chci se odtud dostat,“ řekl Jevgenij Peskoko, učitel hudby, který uprchl do Polska poté, co ruské síly zaútočily na obrovskou jadernou elektrárnu poblíž jeho domova na jihovýchodě Ukrajiny. „Chci přeplout oceán. Tady to není bezpečné.“

Navzdory potenciálním rizikům je Polsko v popředí mobilizace Evropy, aby podnikla tvrdé kroky k potrestání ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho agresi.

Když bylo Německo šokováno ruskou invazí na Ukrajinu, zda si udrží dlouhodobé pilíře své bezpečnostní a zahraniční politiky vůči Rusku, odcestoval polský premiér Mateusz Morawieck osobně do Berlína, aby „otřásl svědomím Německa“ a utvrdil své odhodlání vůči Moskvě. .

Brzy po Morawieckiho cestě německá vláda opustila svůj předchozí odpor vůči posílání zbraní na Ukrajinu a vyloučila velké ruské banky ze sítě pro převod peněz známé jako SWIFT.

Polská zahraniční politika, která byla až do války na Ukrajině zaměstnána snahou vytvořit blok konzervativních a často prokremelských evropských populistů, kteří sdílejí její nepřátelství vůči Bruselu, nyní upevňuje nový blok evropských států, které tlačí na přísnější sankce. Proti Rusku včetně pobaltských států a České republiky.

Polsko se na setkání evropských ministrů zahraničí tento týden v Bruselu připojilo k Litvě a dalším zemím na východním okraji Evropy se zkušenostmi s ruskou agresí při tvrdém prosazování zákazu dovozu ropy z Ruska. Toto úsilí selhalo tváří v tvář silné opozici Německa, Nizozemska a dalších, ale postavilo Varšavu do středu vznikajícího bloku národů usilujících o potrestání Putina za invazi na Ukrajinu.

Informacemi do tohoto článku přispěli Chris Mejeran, Darlene Supervel, Srdjan Nedelijkovic, Vanessa Gera, Amer Madani a Megan Sagar z The Associated Press a Andrew Higgins z The New York Times.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *