Ve věku 84 let zemřel slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko

Ve věku 84 let zemřel slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko

PRAHA (AP) — Slovenský filmař Juraj Jakubjsko, který byl ve své zemi vyhlášen největším filmovým režisérem 20. století, zemřel. Je mu 84 let.

Jakubisko, který žil se svou rodinou od rozpadu Československa v roce 1993, zemřel v pátek krátce před půlnocí v hlavním městě České republiky Praze, uvedla jeho dcera Janet pro Rozhlas a televizi Slovenské republiky. Jeho úmrtí oznámilo české ministerstvo kultury.

Jakubisko má na svém kontě desítky celovečerních i krátkých filmů, které získaly řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech.

Pro své filmy plné metafor, symbolů a poezie je někdy nazýván „Fellini východu“ nebo „slovenský Fellini“ podle slavného italského režiséra Federica Felliniho.

Jakubisko se narodil 30. dubna 1938 v obci Kojsov na východním Slovensku a v roce 1966 vystudoval Filmovou a televizní školu v Praze.

Následující rok debutoval kritikou uznávaným „Key Years“. S „Dezertéry a poutníky“ (1968) a „Ptáci, sirotci a blázni“ (1969) upevnil své místo v rámci Československé nové vlny v kinematografii spolu s mnoha dalšími mladými režiséry té doby. , včetně Miloše Formana a Věry Citilové.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *