České univerzity vidí exodus klíčových zaměstnanců kvůli platům – Brněnský deník

České univerzity vidí exodus klíčových zaměstnanců kvůli platům – Brněnský deník

Akademici humanitních věd protestují před Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy na jaře 2023. Kredit: FFUK, přes Facebook.

Olomouc, Střední Morava, 7. října (ČTK) – Univerzita Palackého v Olomouci a Univerzita Karlova v Praze čelí kvůli dlouhodobému krácení financí exodu akademických pracovníků včetně klíčových zaměstnanců, uvedli po jednání jejich rektoři. Česká konference rektorů (ČKR) včera.

Probošt Univerzity Palackého Martin Prosaska a proboštka Univerzity Karlovy Milena Králíková uvedli, že již byla přijata řada opatření ke snížení rozdílů v platech akademiků, zejména v humanitních oborech. To zahrnuje přerozdělení peněz a analýzu kvality a množství výukových programů.

Reklamní

Dlouhodobé financování vysokých škol je jedním z hlavních témat ČKR. Rektoři v usnesení vyzývají ke stanovení závazného střednědobého cíle pro růst financování a posílení institucionálního financování vysokých škol.

Umělecké fakulty obou univerzit plánují na 17. října stávku, jejímž cílem je upozornit na nedůstojné mzdy a podmínky pro výuku a další pracovní místa na univerzitách. Pedagogové zatím neměli příležitost situaci zlepšit.

Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok mají vysoké školy v roce 2024 získat 30,9 miliardy korun, z celkového rozpočtu na školství 269 miliard korun jako letos. Podle členů iniciativy Hodina pravdy znamená udržení rozpočtu na vysoké školství v aktuálním stavu pokračovat v dlouhodobém financování vysokých škol.

Iniciativa proto požaduje, aby vláda „ve státním rozpočtu na rok 2024 zajistila adekvátní financování vysokého školství tak, aby univerzity mohly zajistit důstojné mzdy a pracovní podmínky pro všechny zaměstnance“ a sledovala střednědobé cíle růstu jako podílu na hrubém domácím produktu. Vzdělání tak, aby odpovídalo průměru OECD.

„Odliv mozků na Univerzitě Karlově je bohužel reálný, ale nejen z filozofické fakulty, celý sektor vysokých škol je podfinancovaný. Všechny naše fakulty odcházejí, učitelé odcházejí do zahraničí, ale i na střední školy, protože naše platy nejsou v některých oblastech nekonkurenceschopná,“ řekla Králíková.

READ  Český prezident a maďarské MZV byli obviněni z vměšování do slovenské volební kampaně

Podfinancování sféry vede k nepokojům, řekl Prosaska, a Univerzita Palackého zažívá odchod klíčových zaměstnanců i mimo akademický sektor.

Oba kancléři nedokázali říci, zda jejich univerzitní administrativy plánované stávky podpoří. Chtějí nejprve znát požadavky odborů.

Vedení univerzity podle nich rozhodne příští týden o tom, jak se stávkou naloží. „Musím se ještě poradit s kolegy, ale myslím, že prokážeme pochopení alespoň v administrativě,“ řekla Králíková.

Hodinovou symbolickou stávku vyhlásily umělecké fakulty obou univerzit na 17. října od 14:00 do 15:00 hodinovou symbolickou stávku, která je iniciativou Hodina pravdy sdružující učitele a studenty humanitních a společenských věd. Po celý den budou stávkovat akademici z uměleckých fakult Univerzity Palackého v Olomouci a filozofických, teologických a humanitních fakult Univerzity Karlovy v Praze, uvedl akademik UK Ontrej Švec. Iniciativa Hodina pravdy.

Na dalších fakultách v českých univerzitních městech se mezitím formují úderné skupiny. Do skupiny Hodina pravdy je zapojeno 13 fakult z devíti univerzit v zemi, z toho osm uměleckých. Web Hodina pravdy vyzývá všechny zaměstnance univerzity k účasti na stávce.

„Očekáváme, že se hodinová stávka vyhlášená univerzitním odborem projeví i na dalších vysokých školách,“ dodal Švec.

Pedagogové v některých městech na jaře protestovali kvůli nízkým platům. „Buďte ujištěni, že váš plat i nadále vnímám jako nedostatečný, stále naléhavější a někdy i neuctivý. Dělám vše pro zlepšení situace,“ uvedl děkan Filozofické fakulty Univerzity Balaki John Stejskal na sociální síti. média na začátku semestru.

Česká konference rektorů dlouhodobě upozorňuje na hluboké podfinancování sektoru. Rozpočet vysokého školství si podle zástupců vysokých škol vyžádá více než 11 miliard korun.

Podle údajů Eurostatu jsou veřejné výdaje na terciární vzdělávání v ČR 0,86 % HDP, zatímco průměr zemí EU je 1,27 %.

Podle dřívějších informací pracovní skupiny pod MŠMT mají nejnižší platy především odborní asistenti, tj. Učitelé s Ph.D. Odborní asistenti na filozofické, humanitní a teologické fakultě mají ve srovnání s kolegy na jiných fakultách nejnižší platy. Loni si podle údajů ministerstva vydělali 44 500 korun měsíčně, průměrný plat středoškolských učitelů byl 52 500 korun.

READ  Velká Británie vs Česká republika: Reakce prvního dne

kva/dr/rtj


https://brnodaily.com/2023/10/07/events-in-brno/czech-universities-see-exodus-of-key-staff-due-to-salaries/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/09/Filozoficka-fakulta-Charles-University-credit-ffuk-via-facebook-e1680052395971-1024×703.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/09/Filozoficka-fakulta-Charles-University-credit-ffuk-via-facebook-e1680052395971-150×103.jpgČTKČeská republika / SvětAkce v BrněUniverzita Karlova, Česká republika, Vzdělávání, Zprávy, StávkaAkademici humanitních věd protestují před Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy na jaře 2023. Kredit: FFUK, přes Facebook. Olomouc, střední Morava 7. října (ČTK) – Univerzita Palackého v Olomouci i Univerzita Karlova v Praze zažívají exodus akademických pracovníků, většinou včetně klíčových pracovníků, kvůli…

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *