Čeští občané nespokojeni se stavem silnic, 23. v EU – Brněnský deník

Čeští občané nespokojeni se stavem silnic, 23. v EU – Brněnský deník

Index prosperity České republiky, Česká spořitelna (ČS) a Evropský společný projekt datové iniciativy, ukazuje, že infrastruktura země je oslabena špatným pokrytím vysokorychlostním internetem a nízkou úrovní digitalizace veřejné správy, přičemž Česká republika se umístila na 20. EU. Fotografický kredit: MMB

ČESKÁ REPUBLIKA 21. července (BD) – Srovnávací studie kvality infrastruktury mezi zeměmi EU přinesla pro Českou republiku smíšené výsledky. Se 121,25 kilometry železnic na 1000 kilometrů čtverečních má země nejhustší železniční síť v Evropské unii, před druhou Belgií (118,15 kilometrů) a třetím Německem (107 kilometrů).

Země je však na 23. místě, pokud jde o silnice. Tento ukazatel nevychází přímo ze stavu silnic, ale z mínění občanů dané země. Čeští občané jsou nejméně spokojeni s kvalitou silnic v EU.

Reklamní

Podle tvůrců indexu jde o ironickou situaci, protože v podílu výdajů na dopravu je Česká republika na prvním místě. Česká republika vydává ročně na silnice 3,6 % svého HDP, což je třetí nejvyšší hodnota v Evropské unii. Téměř identická je situace na Slovensku a v Maďarsku, které vydávají na silnice vyšší podíl HDP než Česká republika, ale v kvalitě silnic jsou na nižším místě. Podle bývalého ministra dopravy a současného člena vědecké rady Fakulty dopravní ČVUT Petra Moose je jednou z možných příčin tohoto nepoměru nevhodný přístup českých vlád.

Nedílnou součástí infrastruktury země je její úroveň konektivity a způsob, jakým ji lidé využívají. V ČR je vysokorychlostní internet dostupný na 52,5 % území (22. místo v EU). Například v sousedním Německu (14.) pokrývá vysokorychlostní internet 74,9 % území. Dostupnost vysokorychlostního internetu je podle indexu špatná v oblastech České republiky s nízkou hustotou obyvatelstva. Zde je pokrytí pouze 7 %, před Řeckem, kde nejsou pokryty všechny tyto oblasti. Zatímco průměr EU pro méně obydlené oblasti je 37 %, nejlepší výsledky jsou v zemích jako Malta, Nizozemsko a Lucembursko, kde se pokrytí blíží 100 %. Podle operátorů je překážkou legislativa v Česku, roli ale hraje i dostatečná poptávka.

READ  Proč by se Skotsko nemělo bát Velké Británie, Chorvatska a České republiky v jejich skupině Euro 2020

Česká republika je v digitalizaci státní správy na 20. místě. Číslo vychází z údajů indexu DESI, který boduje jednotlivé země v kategoriích, jako jsou otevřená data, status eGovernmentu pro občany a firmy a schopnost dobrovolně vyplňovat formuláře online. Česká republika získala 58,6 bodu, následuje Estonsko s 91,7 bodu a Rumunsko s 21,5 bodu.

https://www.brnodaily.com/2022/07/21/news/transport/czech-citizens-report-dissatisfaction-with-condition-of-the-countrys-roads-ranking-23rd-in-eu/https://www.brnodaily.com/wp-content/uploads/2020/12/Ring-road-transport-brno-traffic-201217_VMO_Zabovreska-sch-courtesy-MMB-1024×683.jpghttps://www.brnodaily.com/wp-content/uploads/2020/12/Ring-road-transport-brno-traffic-201217_VMO_Zabovreska-sch-courtesy-MMB-150×100.jpgIlaria BrizziČeská republika / SvětPřepravaČeská republika, silnice, dopravaIndex prosperity České republiky, společný projekt České spořitelny (ČS) a Europe in Data Initiative, ukazuje, že infrastruktura země je oslabena špatným pokrytím vysokorychlostním internetem a nízkou úrovní digitalizace státní správy, Česká republika se umístila na 20. místě. v EU….

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *