Čeští občané získávají 1,3 milionu dolarů na moderní tank pro Ukrajinu

PRAHA (Reuters) – Česká republika se stala prvním občanem země, který prostřednictvím crowdfundingu získal finanční prostředky na moderní tank T-72 ze sovětské éry, který bude brzy odeslán ukrajinské armádě, aby jí pomohl bránit se ruským silám. Invaze, řekl v pondělí ukrajinský vládní činitel.

Webová stránka kampaně uvedla, že díky crowdfundingu, který provozuje ukrajinská ambasáda v Praze, se k pondělí vybralo 33 milionů korun (1,31 milionu dolarů) od 11 288 dárců.

„Česká republika se stala první zemí, kde si obyčejní občané koupí tank,“ uvedl na Twitteru náměstek ukrajinského ministra zahraničí Jevvin Peribenis.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Tank, T-72 Avenger, byl modernizován s cílem zlepšit ochranné systémy a přidat moderní noční vidění a komunikační zařízení.

Kampaň na svém webu uvedla, že fundraising nadále poskytuje munici www.zbraneproukrajinu.cz.

Česká republika, člen NATO a Evropské unie, je silným zastáncem Ukrajiny.

Na Ukrajinu přepravila přebytečné armádní zásoby a také vybavení ze soukromých zdrojů financovaných jinými zeměmi a ukrajinskou vládou. Patří mezi ně staré tanky, vícenásobné raketomety, dělostřelectvo, bojová vozidla pěchoty a systémy protivzdušné obrany na Ukrajinu.

Ukrajinská ambasáda uvedla, že do konce září Češi věnovali ve spolupráci s českým ministerstvem obrany 1,3 miliardy korun (51,72 milionu dolarů) na získávání finančních prostředků na nákup zbraní.

Ukrajina opakovaně naléhala na podpůrné země, aby poskytly moderní západní bojové tanky – které dárcovské země opustily – na pomoc při její ofenzívě proti Ruskem kontrolovaným oblastem na jihu a východě země.

(1 dolar = 25,1360 Kč)

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reportáž Jan Lopatka) Střih Bernadette Baum

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Minium: Jana Milichová z ODU bude mít úžasnou kariéru v ženském golfu NCAA

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.