Polsko říká, že krize na hranicích s Běloruskem může být předehrou „něčeho horšího“

Varšava/Vilnius (Reuters) – Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli varoval, že migrační krize na běloruské hranici by mohla být předehrou k „něčemu mnohem horšímu“, a polští pohraničníci uvedli, že běloruské síly migranty stále přesouvají k hranici.

Evropská unie viní Bělorusko, že v odvetě za evropské sankce přepravuje tisíce lidí z Blízkého východu a tlačí je, aby přešli do Polska, Litvy a Lotyšska, které jsou členy Evropské unie a NATO.

Minsk, který popírá, že by krizi vyvolal, ve čtvrtek vyklidil tábor pro migranty poblíž hranic a začal posílat některé lidi zpět do Iráku, zatímco Polsko a Litva hlásily v posledních dnech méně pokusů o překročení svých hranic.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Moraviki ale varoval, že krize ještě neskončila, když v neděli navštívil Estonsko, Litvu a Lotyšsko, aby o situaci diskutoval.

Průzkum veřejného mínění, který v neděli zveřejnil polský list Rzeczpospolita, ukázal, že 55 % Poláků se obává, že by krize na hranicích mohla přerůst v ozbrojený konflikt.

„Myslím, že věci, které se odehrávají před našima očima, tyto dramatické události, mohou být jen předzvěstí něčeho mnohem horšího,“ řekl Morawiecki ve Vilniusu.

Zmínil zvýšenou ruskou vojenskou přítomnost v blízkosti Ukrajiny a také v Bělorusku a ruské enklávě Kaliningrad sousedící s Polskem a Litvou jako „nástroj, který lze přímo použít k zahájení přímého útoku“.

Morawiecki řekl, že situace v Afghánistánu po Talibanu „může být využita jako další fáze migrační krize“.

Běloruští vojáci stojí u barikády, zatímco se migranti shromažďují, aby dostali jídlo mimo dopravní a logistické centrum poblíž bělorusko-polské hranice v regionu Grodno, Bělorusko, 21. listopadu 2021. REUTERS/Kacper Pembel

Žádosti o podporu

Litevská premiérka Ingrida Simonettiová varovala evropské partnery, aby neignorovali běloruské sousedy poté, co německá kancléřka Angela Merkelová dvakrát vyzvala Lukašenka, aby hledal řešení humanitární krize.

READ  Potápěč objeví 900 let starý meč, který zaznamenává křížové výpravy

„Pro nás je velmi důležité, aby jakákoli jednání (s Běloruskem) byla koordinována s Litvou, Polskem a Lotyšskem, které vedou smíšenou ofenzívu, a aby nebyla přijímána žádná rozhodnutí, která zásadně situaci neřeší,“ uvedla. Po nedělním setkání s Morawieckim.

V neděli francouzský ministr zahraničí řekl, že Rusko by mělo tlačit na svého spojence, Bělorusko, aby ukončilo migrační krizi.

Byla násilně přemístěna na hranici

Polsko tvrdí, že Minsk dál vozí stovky cizinců na hranici, kde se předpokládá, že v kruté zimě zemřelo asi 10 migrantů.

„V sobotu… skupina asi 100 velmi agresivních cizinců, které k hranici přivedli běloruští vojáci, se pokusila násilně vstoupit do Polska,“ uvedli v neděli pohraničníci na Twitteru.

Desítky migrantů z Iráku, kteří v sobotu hovořili s litevským zpravodajským portálem DELFI přes hranici s Běloruskem, uvedly, že běloruští představitelé tam byli násilně přepraveni vojenskými nákladními vozy, ignorujíce jejich přání vrátit se do Iráku.

Stovky Poláků se v sobotu zúčastnily protestů, které požadovaly pomoc pro migranty. Katolická církev v neděli zorganizovala sbírkovou kampaň s cílem získat finanční prostředky pro potřebné v pohraničí a podpořit integraci uprchlíků, kteří zůstanou v Polsku.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Další zprávy Anny Ludarczak Simczuk ve Varšavě a Androse Setase ve Vilniusu; Střih Kirsten Donovan a Raisa Kasulowski

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.