Česká republika poráží Švédsko 7:3 a dostává se do finále mistrovství světa v ledním hokeji

Karel Janíček, Associated Press

před 2 hodinami

Švéd Joel Eriksson Ek (vpravo) slaví se Švédem Lukasem Remumem poté, co vstřelil třetí gól svého týmu během semifinálového utkání mezi Českou republikou a Švédskem na mistrovství světa v ledním hokeji v Praze, Česká republika, sobota 25. května 2024. (AP Photo /Peter David Gosek)

PRAHA (AP) — Česká republika vytvořila tříbrankovou druhou třetinu, když porazila Švédsko 7:3 a poprvé od roku 2010 postoupila do sobotního finále mistrovství světa v ledním hokeji.

Útočníci Dominik Kubalík a Lukáš Sedlák vstřelili po dvou brankách a přidali k nim asistenci, útočník Martin Nečas zaznamenal čtyřbodový zápas s gólem a třemi asistencemi.

David Kampf a Ondřej Casey zaznamenali za Čechy po gólu a asistenci a brankář Lukáš Dostál zastavil před domácími fanoušky v pražské Aréně 36 střel.

V dalším kole se Češi střetnou s obhájci titulu Kanadou nebo Švýcarskem, kteří se utkají až v sobotu.

„Své nejlepší hry hraji, když mě ta hra baví, a tady si ji užívám na 110%,“ řekl Nečas. „Vždy bylo mým snem hrát semifinále a finále před českými fanoušky, ale práce ještě není dokončena, zítra nás čeká nejdůležitější zápas a musíme být připraveni.“

Nečas se stal prvním hráčem, který získal čtyři body v semifinále turnaje od kanadského Luca Robitailleho v roce 1994.

Góly Švédů, jejichž osmizápasová vítězná série na turnaji skončila, vstřelili Marcus Johansson, Marcus Pettersson a Joel Eriksson.

„Cítili jsme, že máme nějaké šance, ale je to těžké, když dáváte hodně gólů,“ řekl Peterson.

Český tým vedl ve druhém poločase 5:2 poté, co oba týmy remizovaly 2:2.

Kase dala Čechům výhodu 3-2 zblízka v 6:05 v třetině, což bylo poprvé, kdy Švédové na turnaji prohráli.

READ  Bývalá hvězda Setona Halla Level Sanders přebírá funkci trenéra Binghamtonu

Nečas zdvojnásobil vedení jednorázovou fackovací ranou ze slotu poté, co Kampf vyhrál vhazování o 16 sekund později. Na 5:2 pak upravil Kubalík střelou z pravého kruhu, která prošla mezi chrániče brankáře Filipa Gustafssona.

Brankář byl po inkasovaných pěti gólech ze 17 střel stažen a nahradil ho Samuel Ersson.

Joel Eriksson snížil po přesilové hře české vedení na 5:3 a vstřelil svůj sedmý gól na turnaji.

Švédsko ve třetí třetině zvýšilo tlak, ale Sedlák dvěma samostatnými góly zvýšil na 7:3, oba šly přes Erssona.

Kapitán Švédska Erik Karlsson řekl: „Byli mentálně silnější než my dnes.“ „Vstřelili téměř každou šanci, kterou měli,“ řekl hvězdný obránce.

Johansson sebral míč poblíž hrací plochy napravo a v čase 3:39 vstřelil úvodní branku.

Kubalík vyrovnal na 7:48 při odrazu po razantní střele Nečase od modré čáry.

Švédskému národnímu týmu stačilo pouhých 20 sekund k vedení 2:1 přes Petterssona, jehož pokus z levé strany tečoval do branky český obránce Jakub Křeček.

Češka opět odpověděla.

Nečas nastavil druhý gól tak, že nakrmil Kampfa zpoza branky, aby zápas znovu vyrovnal na 2-všechny ze slotu v polovině první třetiny.