Skotsko v boji s Českou republikou o místo v Lize mistrů po odchodu Rangers z Evropské ligy | fotbalové zprávy

Skotsko v boji s Českou republikou o místo v Lize mistrů po odchodu Rangers z Evropské ligy |  fotbalové zprávy

Po odchodu Rangers z Evropské ligy po porážce v osmifinále s Benficou už Skotsko nemá žádné zástupce v evropské soutěži.

Zatímco vítěz letošní skotské Premiership má zaručené místo ve skupinové fázi Ligy mistrů a významnou finanční odměnu – minimálně 30 milionů liber – to se může od příští sezóny změnit.

Situace nastala, protože Skotsku nyní hrozí pád v žebříčku koeficientů UEFA.

Vzorec koeficientu ovlivňuje výkon jednotlivých asociací v Lize mistrů, Evropské lize a Evropské konferenční lize za posledních pět sezón – včetně té aktuální.

Před porážkou Rangers s Benficou vypadl Celtic z Ligy mistrů a Aberdeen vypadl z Evropské ligy, zatímco Hearts a Hibernian prohráli v kvalifikaci.

Koeficientové body

Standardní body pro CL, EL a ECL
Výhra: 2 body Remíza: 1 bod *V kvalifikačních kolech jsou body poloviční
Bonusové body
Liga mistrů
Účast ve skupinové fázi: 4 body R16: 5 bodů QF, SF a finále: 1 bod
evropské ligy
Vítězové skupin: 4 body, druhé místo ve skupině: 2 body, R16, QF, SF a finále: 1 bod.
Evropská konferenční liga
Vítězové skupin: 2 body, druhé místo ve skupině: 1 bod SF a finalista: 1 bod
Počet bodů udělených v každé sezóně se vydělí počtem týmů, které se v dané sezóně zúčastnily dané asociace, a zaokrouhlí se na tři desetinná místa.

Lichtenštejnsko

Žebříček nezahrnuje Lichtenštejnsko, kterému je uděleno pouze jedno místo v Lize mistrů (vítězové Lichtenštejnského poháru), protože země neorganizuje národní ligovou soutěž a všech sedm jejích klubů soutěží ve švýcarském ligovém systému. V důsledku toho týmy umístěné pod Lichtenštejnskem porostou o jedno místo v tomto alokačním žebříčku.

Konečná klasifikace sezóny se vždy vztahuje na soutěžní příděly pro následující sezónu, takže konečná klasifikace koeficientů v tomto termínu určí příděly soutěží počínaje sezónou 2025/26.

Existuje mnoho obměn a potenciální záchranná síť pro jeden klub, tak jak to celé funguje?

Co znamená odchod Rangers pro skotské laboratoře?

Skotsko v současné době bojuje o desáté a poslední místo v žebříčku koeficientů UEFA, který vítězi příští sezóny zaručuje automatickou účast v Lize mistrů.

Tím, že v evropské soutěži nezůstal žádný klub, jim však hrozí, že předběhnou Česko, které v Konferenční lize stále zastupuje Viktoria Plzeň. Při remíze v obou čtvrtfinálových zápasech proti Fiorentině by Skotsko kleslo na 11. místo v tabulce.

co to znamená? No, pro vítěze Premier League příští sezóny nebude žádná automatická Liga mistrů.

Místo toho je čeká jediné kvalifikační kolo a druhý klub bude muset odehrát tři kvalifikační zápasy, aby se dostal do skupinové fáze.

Záchranná síť pro Rangers?

Pro snadno dostupný přehrávač videa použijte prohlížeč Chrome

Philippe Clement reagoval na odchod Rangers z Evropské ligy do Benficy a řekl, že každý spojený s klubem by měl být hrdý.

K tomu však existuje jedno upozornění. I kdyby Skotsko kleslo na 11. místo ve světovém žebříčku, pokud Rangers v příští sezóně vyhrají ligu, stále by si potenciálně mohli zajistit skupinovou fázi EFL Champions League kvůli hodnocení koeficientů klubu.

Bude záležet na tom, kdo podle umístění v lize vyhraje kvalifikaci Ligy mistrů na turnaj v příští sezóně – ale pokud se tak stane, Rangers si zajistí místo navíc v rámci nového formátu turnaje díky tomu, že budou nejvýše nasazeným šampionem v play-off.

Etapy skupiny CL

Pouze země na pozicích 1 až 10 získávají automatický vstup do skupinové fáze Ligy mistrů.

Působivá angažovanost Rangers v posledních sezónách – která zahrnovala dosažení finále Evropské ligy v roce 2022 – znamená, že klub je na 25. místě světového žebříčku. Pokud však Celtic v příští sezóně vyhraje ligu, nebude z této záchranné sítě těžit, protože je na konci žebříčku UEFA, který je založen na výsledcích za posledních pět sezón.

READ  ATP Tour: Ben Shelton vyhrál první titul vítězstvím nad Aslanem Karatsevem na Japan Open | Novinky z tenisu

Pak už to bude mnohem těžší…

Skotsko v současnosti podporuje top 10 díky svým působivým výsledkům v sezóně 2019/20, kdy získali 9,75 bodu poté, co Old Firm postoupil do vyřazovací fáze Evropské ligy. Tato sezóna však bude na konci této sezóny z rovnice vymazána.

Aktuálně Skotsko zahájí příští sezónu na 16. místě, což znamená, že pouze jeden skotský klub se bude moci zúčastnit Ligy mistrů pro sezónu 2026/27. Místo toho, aby získali automatické místo ve skupinové fázi a místo v kvalifikaci, vstoupí do druhého kvalifikačního kola.

READ  První den Miami Open měla na sobě Venus Williamsovou Sportovní

Jeden skotský tým se kvalifikuje do Evropské ligy a vstoupí do prvního předkola (v současné době jeden tým vstupuje do play-off a jeden do druhého předkola).

Do Evropské konferenční ligy se kvalifikují dva skotské týmy, oba postoupí do druhého předkola.

Získejte Sky Sports na WhatsApp!

WhatsApp kanál Sky Sports

Nyní můžete začít přijímat zprávy a upozornění na nejnovější sportovní zprávy, analýzy, funkce a podrobná videa z našeho vyhrazeného kanálu WhatsApp!

Více se dozvíte zde…

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *