Čína slibuje hospodářský růst ve výši přibližně 5 % v roce 2023

komentář

Čína se zavázala, že letos rozšíří svou ekonomiku „asi o 5 procent“, což je skromný cíl, který podtrhuje výzvy, kterým čelí čínský prezident Si Ťin-pching ve svém třetím funkčním období, když se snaží procházet stále nepřátelštějšími vztahy se Západem, které poškodily již tak nemocného. ekonomika. .

Čínský zákonodárný sbor, Národní lidový kongres, zahájil v neděli v Pekingu zprávu odcházejícího premiéra Li Kche-čchianga, který se snažil posílit důvěru v čínské vedení.

Li ocenil Xiovo vedení a popsal „turbulentní mezinárodní prostředí“, „pochybnosti“ a „skrytá nebezpečí“, kterým jeho země čelí, když se vynořuje z let izolace a ochromujících opatření proti koronaviru.

„Boj vytváří brilantnost,“ řekl Lee v rozsáhlém projevu, který trval méně než hodinu a slíbil, že rozšíří schopnost země postavit se vnějším pokusům omezit její rozvoj.

Lianghui, nebo letošní dvě zasedání – dvojí setkání poradního orgánu, Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC) a Národního lidového kongresu s přibližně 3 000 členy zastupujícími různé sektory společnosti – přichází v době hluboké nejistoty a změn. země.

Očekává se, že Národní lidový kongres schválí jmenování do vyšších funkcí a vládní reformu, která by Xi a vládnoucí komunistické straně poskytla větší kontrolu nad rozhodováním, které bylo dříve delegováno na vládní orgány.

Čínský prezident Si se pouští do „rozsáhlé“ rozsáhlé reformy, když upevňuje moc

Na stranickém sjezdu v říjnu Si Ťin-pching porušil pravidla nástupnictví, aby si zajistil třetí pětileté funkční období, což mu připravilo cestu k udržení se u moci po celá desetiletí. Koncem loňského roku dohlíželo čínské vedení pod Si Ťin-pchingem na chaotické obrácení let politiky „nulového Covidu“ a také na masové protesty v měřítku, jaké nebylo od prodemokratického hnutí v roce 1989, které skončilo krvavým zásahem kolem náměstí Nebeského klidu. v Pekingu.

READ  Alexej Navalnyj: Putinův kritik bude propuštěn ve výměně zajatců, když zemřel, říká spojenec

V únoru byl nad Spojenými státy spatřen čínský vysokohorský balón, což přimělo Washington ke zrušení plánované návštěvy amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena, která měla ukončit vyhrocené vztahy mezi USA a Čínou. Prostřednictvím exportních omezení a sankcí Washington omezil přístup Číny k technologiím souvisejícím s polovodiči a umělou inteligencí.

Peking také nadále čelí zkoumání svého přátelství s Ruskem a má výhrady k odsouzení invaze na Ukrajinu, uprostřed obvinění z Washingtonu, že Peking zvažuje pomoc Moskvě s válečným úsilím.

S odkazem na kritiku své zahraniční politiky Li řekl, že Čína bude „rozhodně prosazovat nezávislou zahraniční politiku založenou na míru“. Aniž by se zmínil o omezeních USA, Li řekl, že Čína úspěšně čelila „vnějším pokusům“ omezit rozvoj Číny a zaměří se na budování „soběstačnosti“ ve vědě a technologii ve snaze stát se globální technologickou velmocí.

Lee v pracovní zprávě pokryl známý terén a zdůraznil čínská tvrzení o samosprávné demokracii na Tchaj-wanu a potřebu zlepšit vojenskou připravenost Lidové osvobozenecké armády. Rozpočet zveřejněný v neděli uvedl, že výdaje na obranu vzrostou o 7,2 procenta na 1,56 bilionu jüanů (230 miliard dolarů), v souladu se zvýšením za poslední dva roky.

Na dvou zasedáních úředníci oznámí největší obměnu kabinetu za posledních deset let, včetně nového ekonomického týmu, který se bude muset potýkat s pokračující majetkovou krizí, vysokou nezaměstnaností, stárnoucí populací a klesající důvěrou spotřebitelů a investorů. Čínská ekonomika Rostlo pouze o 3 procenta Loni svůj cíl 5,5 procenta minula.

Očekává se, že úředníci schválí „plán reformy“ stranických a státních institucí, který straně poskytne větší kontrolu nad cílenými kritickými oblastmi, jako jsou technologie, finanční regulace a národní bezpečnost, na něž se zaměřil prezident Xi.

Mezi nové jmenování bude patřit nový čínský premiér Li Qiang – spojenec Si a bývalý tajemník strany v Šanghaji, který dohlížel na chaotické uzavření města, které posunulo národní veřejné mínění o politice proti šíření viru.

READ  Reportér BBC vystřelil poté, co „Hitler měl pravdu“ tweetoval vinu na „soudní proces prostřednictvím sociálních médií“

Ve svém nedělním projevu Li Kche-čchiang, odcházející premiér, kterého Si Ťin-pching po většinu svého funkčního období odsunul na vedlejší kolej, se nezmínil o náhlém opuštění této politiky. Řekl mi pouze, že vpřed by měla být opatření země ohledně koronaviru „vědečtější“ a „účelnější“.

Parlament v neděli také navrhl změny zákonodárného postupu během nouzového stavu, které by stálému rozhodovacímu výboru umožnily přeskočit několik kol debat před přijetím zákona. Je téměř jisté, že návrh projde, což by mohlo umožnit malé skupině vysoce postavených zákonodárců proniknout do kontroverzní legislativy s minimálním dohledem nebo odporem ze strany veřejnosti.

Národní lidový kongres potrvá do 13. března.

K této zprávě přispěli Vic Chiang a Christian Shepherd v Taipei na Tchaj-wanu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *