Velká rána, která vytvořila Měsíc, mohla také vytvořit pohyblivé kontinenty

Velká rána, která vytvořila Měsíc, mohla také vytvořit pohyblivé kontinenty

Mnoho vědců tvrdí, že asi před 4,5 miliardami let se Země setkala s Theiou, dalším planetárním tělesem o velikosti Marsu. Když se dva světy srazily ve velké ráně, jak se říká, trosky byly vypuštěny do vesmíru, uvězněny na oběžné dráze mladé Země, poškodily Zemi a vedly ke vzniku našeho Měsíce.

Podle studie zveřejněné minulý měsíc v časopise však kolize s Theiou mohla způsobit více než to Geofyzikální výzkumné dopisy. Dopad mohl spustit něco jiného: deskovou tektoniku, motor, který pohání pohyb obřích kontinentálních a oceánských desek Země a způsobuje zemětřesení, sopečné erupce a nakonec přetváření povrchu naší planety zhruba každých 200 milionů let.

Pozemští vědci dlouho studovali a diskutovali o původu deskové tektoniky a další teorie byly pokročilé. Qian Yuan, postdoktorandský výzkumník na Caltechu a autor nového článku, a jeho kolegové argumentují kolizí Theia jako zdrojem deskové tektoniky. Z počítačových simulací dospěli k závěru, že tato událost produkovala teplo potřebné v prvních dnech Země k zahájení procesu.

Tektonika začíná superžhavými oblaky magmatu, které se blíží k zemskému jádru, stoupají a usazují se pod deskami planety. Vlečky mohou oslabit zemskou kůru a láva může vybuchnout a odtlačit hlavní desky stranou.

Poháněné erupcí lávy se desky srážejí a narážejí do sebe a mohou se také ponořit pod jiné desky a do nitra planety v procesu zvaném subdukce.

V předchozím výzkumu Dr. Yuan popsal „kapky“ velikosti kontinentu plovoucí asi 1200 mil pod zemským povrchem v blízkosti jádra. On a jeho tým věří, že tyto kuličky jsou zbytky Theie, které, když byly násilně uvolněny, vytvořily teplo potřebné k vytvoření prvních oblaků, které poháněly tektoniku. Předpokládá se, že obří kuličky jsou spojeny s oblaky magmatu, což znamená, že kuličky mohou pohánět deskovou tektoniku.

„Simulace ukazují, že katastrofický obří dopad, který vedl ke vzniku Měsíce, zažehl motor, který pohání tektonické desky,“ řekl Dr. Yuan.

READ  Mise SpaceX Inspiration4 uvádí Shift4 jako druhého člena posádky

Další důkazy se nacházejí v západní Austrálii. Tam, na místě zvaném Jack HillsSkály obsahují krystaly, které vznikly asi před 4,4 miliardami let, geologicky řečeno, nedlouho poté, co se Theia srazila se Zemí.

Tyto krystaly v Austrálii, nazývané zirkony, se tvoří pouze tehdy, když dochází k subdukci desek, a k subdukci může dojít pouze na planetě s aktivní deskovou tektonikou.

Jakmile se doktor Yuan dozvěděl, že zirkony vznikly poměrně brzy po srážce Theie, nabyl přesvědčení, že srážka má něco společného s počátkem deskové tektoniky.

Bradford Foley, geofyzik z Pennsylvania State University, si myslí, že myšlenka deskové tektoniky počínaje planetárními srážkami má své opodstatnění. Ale říká, že to není jediný způsob, jak může začít tektonika.

„Obří dopad je jedním z možných způsobů, jak učinit jádro Země velmi horkým pro začátek,“ řekl. „Je to zajímavý nápad a jsem rád, že je zveřejněn pro vědeckou komunitu k diskusi, ale může být snadno přehnaně medializovaný a nafouknutý široké veřejnosti.“

Alternativní vysvětlení, které studie nevyvrací, je, že počáteční formování planetárního jádra mohlo způsobit, že bylo dostatečně horké, aby zahájilo tektonickou aktivitu, říká.

Dr. Yuan vysvětlil, že problém spočívá v přesné reprezentaci fyzických podmínek naší planety před více než čtyřmi miliardami let.

„Máme důvěru v náš model, ale představuje skutečně celou skutečnou Zemi?“ řekl Dr. Yuan. „Toto je otázka, která by měla být prozkoumána prostřednictvím budoucího testování.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *