Česká centrální banka opět zvyšuje základní úrokovou sazbu, aby čelila inflaci | Majitel

Praha (AFP) – Česká centrální banka ve středu opět dramaticky zvýšila základní úrokovou sazbu, když se snažila bojovat s vysokou inflací.

Zvýšení o čtvrt procentního bodu zvýšilo úrokovou sazbu na 7 %, což je nejvyšší úroveň od začátku roku 1999. Jednalo se o deváté zvýšení v řadě od června 2021. Naposledy banka zvýšila sazbu o tři čtvrtě bodu 5. května .

Středeční nárůst nebyl neočekávaný. Česká národní banka považuje růst spotřebitelských cen za velkou hrozbu a naznačila, že sazbu opět zvýší.

Bylo to poslední zasedání představenstva banky o měnové politice za odcházejícího guvernéra Jerryho Rosnocka.

„Brzké obnovení cenové stability je nyní absolutní prioritou České národní banky a je nutnou podmínkou dlouhodobé prosperity české ekonomiky,“ uvedl ve středu Rosnok.

K 1. červenci ho nahradí Alice Michel, členka představenstva banky od roku 2018, která se stavěla proti předchozímu zvyšování úrokových sazeb.

Oznámení Michelova jmenování českým prezidentem Milošem Zemanem 11. května oslabilo českou měnu, korunu, a přimělo centrální banku k intervenci.

Kvůli vyšším cenám energií a potravin, ale také kvůli faktorům, jako je nízká míra nezaměstnanosti, vzrostla inflace v České republice v květnu na 16 %, což je výrazně nad 2% cílem banky a je nejvyšší od prosince 1993.

Inflace celosvětově prudce stoupá: USA v květnu vykázaly roční míru 8,6 % a 19 zemí používajících euro zaznamenalo ve stejném měsíci inflaci 8,1 %. Británie ve středu oznámila, že její míra inflace dosáhla za 12 měsíců do května 40letého maxima 9,1 %.

Na to reagovaly hlavní centrální banky.

Evropská centrální banka oznámila, že v červenci poprvé po 11 letech zvýší úrokové sazby a další zvýšení přidá v září, čímž dožene ostatní centrální banky po celém světě a potlačí spirálu inflace.

READ  Česká inflace v dubnu klesla na 12,7 %.

Copyright 2022 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *