Podezřelí ruští špióni zatčeni a obviněni v rámci bezpečnostního vyšetřování | Zprávy ze Spojeného království

Podezřelí ruští špióni zatčeni a obviněni v rámci bezpečnostního vyšetřování |  Zprávy ze Spojeného království

Orlin Rousseff, Besir Dzhambazov a Catherine Ivanova byli zatčeni v únoru podle zákona o úředních tajemstvích poté, co u nich bylo nalezeno několik pasů z různých zemí.


Úterý, 15. srpna 2023, 23:31, Spojené království

V rámci rozsáhlého vyšetřování národní bezpečnosti byli zatčeni a obviněni tři údajní špióni pro Rusko.

Orlin Rousseff, Besir Dzhambazov a Catherine Ivanova byli zatčeni v únoru podle zákona o úředních tajemstvích poté, co u nich bylo nalezeno několik pasů z různých zemí.

Všichni tři, všichni z Bulharska, zůstávají ve vazbě a objeví se na Old Bailey v termínu, který ještě není dohodnut.


obrázek:
Besir Dzhambazov a Catherine Ivanova

Měli 19 pasů, řidičských průkazů, občanských průkazů a povolení k pobytu ze zemí včetně Spojeného království, Francie, Itálie, Bulharska, Španělska, Řecka, Chorvatska, České republiky a Slovinska.

Byli obviněni z držení falešných dokladů totožnosti s neoprávněným úmyslem.

Ivanova (32) a Dzambazo (42) žijí v domě v Harrow v severním Londýně, zatímco Rousseff (45) byl zatčen na jeho adrese v Great Yarmouth v Norfolku.

Co víme o obžalovaných

Zpravodajský zpravodaj Sky Martin Brent řekl, že ti tři jsou považováni za Bulhary, zatímco Džambazov a Ivanova jsou prý ve vztahu.

Na LinkedIn se Evanova popisuje jako laborantka v soukromé zdravotnické společnosti.

Zveřejnila videa online, aby propagovala sociální platformu, kterou spolu s Dzambazovem vytvořili pro bulharskou komunitu ve Spojeném království, a uvedla, že může lidem pomoci získat přístup ke kurzům angličtiny.

Příspěvek propagující síť říká, že pár může také pomoci Bulharům „získat dokumenty potřebné k životu a práci“ v Londýně.

Říkají, že je k tomu „vedl vlastní smysl pro spravedlnost“ – a nemotivovaly je peníze.

Soused obou mužů řekl, že si žádného podezřelého chování nevšimli a že „byli tak nenápadní, že jste je vůbec nepoznali“.

„Lidé sem chodí a odcházejí už několik let, takže jsme o tom nic nepřemýšleli,“ řekli.

READ  Rangers čelí Slavii Praha v 16. kole Evropské ligy

Rousseff je uvedena v Companies House jako ředitel společnosti s názvem MyTotal TV Ltd, spolu s dalšími dvěma společnostmi. Jeho LinkedIn říká, že pracoval jako konzultant pro bulharské ministerstvo energetiky.

Soused Rousseff v Great Yarmouth řekl, že viděli policii prohledávat dům pro hosty, kde bydlel.

Řekli, že viděli forenzní stan v přední části pozemku a muže v černém přicházet a vycházet z budovy.

Další dva zatčení muži – 31letý muž ze západního Londýna a 29letá žena ze severního Londýna – byli do září propuštěni na kauci.

Vyšetřování vede protiteroristické velitelství metropolitní policie.

Bývalý britský špión řekl Sky News, že vytváření více typů identifikace je „velmi užitečné a užitečné… Z pohledu kontrarozvědky.“

Christopher Steele, který režíruje Rusko Londýnská pobočka MI6 v letech 2006 až 2009, která tam pracovala v 90. letech, řekl: „Myslím, že je ještě příliš brzy na nějaké definitivní soudy, proč tomu tak je. Vláda jasně věří, že pracovala pro ruský stát a ruskou zpravodajskou službu.“ .“


obrázek:
Katrin Ivanova zachytila ​​video, které zveřejnila online propagující svou sociální platformu Bulharům ve Spojeném království

obrázek:
Bývalý domov Besir Dzhambazov a Catherine Ivanova v severozápadním Londýně

Dodal: „Je to působivé [police] praktický. Myslím, že to bude působit jako odstrašující prostředek pro ostatní.

„Ale samozřejmě Rusko je právě teď ve skutečnosti ve válce a Rusko a Putin se moc nezastaví ve snaze o dosažení svých státních cílů, ať už to bude na bojišti nebo v rámci špionážních prvků ve Spojeném království a evropských regionech.“

Harry Ferguson, bývalý zpravodajský důstojník MI6, zpochybnil, kolik důkazů byly úřady schopny najít proti Rousseffové, Džambazovovi a Ivanovové, protože obvinění proti nim bylo „ekvivalentní překročení rychlosti v oblasti 30 mil/h“.

Pro Sky News řekl: „Neexistuje žádné obvinění, že ukradli nějaké informace… Zdá se, že za šest měsíců MI5 a policie nedokázaly tyto stopy získat.“

READ  West Ham nabízí Krallovi, aby v průběhu jednání zdvojnásobil vaši hotovost

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *