Čaputová přijíždí na Summit prezidentů V4 na Pražský hrad

Čaputová přijíždí na Summit prezidentů V4 na Pražský hrad
Zahraniční politika

Na Pražském hradě ve středu začal summit prezidentů Visegrádské čtyřky (V4 – Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Polsko).

Čaputová přijíždí na Summit prezidentů V4 na Pražský hrad
Český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (Foto TASR)

Bratislava/Praha 22. listopadu (zpravodaj TASR) – Summit šéfů Visegrádské čtyřky (V4 – Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Polsko) odstartoval dnes ve středu na Pražském hradě za účasti slovenských Prezidentka Zuzana Čaputová a maďarská prezidentka Katalin Nowak. Polský prezident Andrzej Duda přijíždí do Prahy na pozvání českého prezidenta Petra Pavla.
Hlavy států mají projednat společné projekty a aktuální zahraničněpolitickou situaci, dozvěděla se TASR od svého zpravodaje v Praze. Jednání se zaměří mimo jiné na Visegrádský mezinárodní fond, který je jedinou pevnou organizační strukturou V4. Jeho cílem je přispívat k upevňování vztahů mezi lidmi prostřednictvím rozvoje kulturní spolupráce a vědecké či výzkumné komunity.
Na programu jednání je také přeshraniční spolupráce na infrastrukturních projektech. Patří sem například vysokorychlostní železnice, energetická bezpečnost, suroviny a ekonomika založená na datech.
Země V4 se liší v názorech na pomoc Ukrajině. Slovenský prezident před summitem řekl, že postoj Maďarska je dlouhodobý. Pokud jde o Slovensko, uvedla, že její postoj k Ukrajině se s novou vládou kromě dodávek zbraní nezměnil.
Podle Čaputové chtějí země V4 rozvíjet spolupráci na praktické úrovni i přes rozdíly v názorech nebo v některých hodnotách. „Jsme sousedé a v tom dobrém slova smyslu jsme odsouzeni ke spolupráci. Geografie a faktor sousedství přesahují mandát, který jsme dostali jako političtí jednotlivci,“ zdůraznila Čaputová s tím, že tato pozice byla zahrnuta do prohlášení nové vlády.
Lídři V4 se naposledy sešli na bratislavském summitu v říjnu loňského roku, kdy Slovensko předsedalo V4. Českou republiku tehdy zastupoval Pavlův předchůdce Miloš Zeman, který vyjádřil přání rozšířit v budoucnu motor V4 do Slovinska.

READ  Předpovídal jsem každý zápas Euro 2020 pomocí generátoru náhodných čísel

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *