Češi stále více tíhnou k životnímu stylu „digitálních nomádů“.

Martin Koudela (26) pracuje na volné noze, řídí marketingové a developerské projekty luxusních hotelů a v současné době pracuje na dálku na cestách po jihovýchodní Asii. Českému rozhlasu prozradil, jak rád organizuje svůj den.

„Asi nechci zůstat půl roku na jednom místě; Baví mě trochu cestovat a trochu pracovat – kombinace pracovat tři čtyři hodiny ráno, pak jít objevovat, večer chvíli pracovat a pak jít jinam.

Ilustrace: Matthias Zeitler, Pixabe, licence Pixabe

Životní styl digitálních nomádů tradičně znamená pracovat na dálku a protlačovat se po světě, jak popisuje Martin. K tomuto účelu obvykle postačují turistická víza, která obvykle umožňují cizincům pracovat na jednom místě po dobu až tří měsíců. Práce na dálku na turistické vízum je však technicky nezákonná.

V důsledku pandemie Covid-19 však nyní existuje právní opravný prostředek. Pandemie měla obrovský dopad na digitální nomádství – za prvé, práce z domova se stala novou normou. Po pandemii tento trend pokračoval a vytvořil nový druh digitálních nomádů. Zadruhé, většina zemí zaznamenala prudký pokles příjmů z cestovního ruchu v důsledku pandemie a v reakci na to se mnoho států začalo snažit přijít na to, jak přilákat turisty zpět – a udržet je v zemi.

Pandemie dala zemím příležitost přehodnotit svou politiku cestovního ruchu a mnohé se rozhodly přilákat jiný typ turistů, kteří v zemi zůstávají déle a utrácejí více peněz za místní zboží a služby. Mnozí se začali zaměřovat na digitální nomády nabídkou víz, která umožňují nezávislým pracovníkům a vzdáleným pracovníkům zůstat ve své zemi až 12 měsíců při práci online pro zahraničního zaměstnavatele.

Tato „víza digitálního nomáda“ nenabízejí cestu k občanství a většina z nich má soukromé zdravotní pojištění a požadavek na minimální příjem. Ostatní si musí založit účet v dané zemi a vložit na něj velké množství peněz. Daňový status se také může značně lišit, některé nabízejí vízum s nulovou daní, kdy budete stále platit daň ve své domovské zemi, některé nabízejí osvobození od daně nebo speciální sazby, zatímco jiné očekávají, že zaplatíte plnou daň. Na druhou stranu od vás tato víza nevyžadují placení dávek sociálního zabezpečení a poskytují cizincům právní základ pro práci na cestách.

READ  Arménské FM informuje českého zástupce o procesu normalizace vztahů s Ázerbájdžánem – veřejnoprávní rozhlas Arménie

Ilustrace: AdrienBe, Pixabay, Licence pro Pixabay

Důvodem pro udělení tohoto typu víza z pohledu hostitelské země je, že je lepší, aby jeden turista pobýval na 12 měsíců než 26 turistů na dva týdny nebo 182 turistů na dva dny. A to jak z finančního hlediska, tak z kulturního hlediska, protože ti, kteří zůstanou déle, se o zemi dozví více a více investují a respektují ji. Daňové příjmy z „techbotů“ s vysokými výdaji pomáhají vládním rozpočtům, zatímco stát stojí velmi málo.

Fred, taxikář z Bali, Českému rozhlasu řekl, jak digitální nomádi během pandemie prospěli jeho provincii.

„Během pandemie Covid uvízlo jen na Bali 5000 digitálních nomádů. Vzpomeňte si na peníze, které zde každý den po dobu dvou let utratíte za ubytování, jídlo a alkohol. Jejich peníze pomohly spoustě lidí a oni z toho měli také prospěch – měli mnohonásobně menší životní náklady než doma v Evropě nebo Americe.

Ilustrace: Andrea Biaquadio, Pexels

Pro české občany je tento životní styl příležitostí, jak uniknout chladným zimám a rostoucím nákladům na bydlení doma, ve prospěch slunce a levného jídla, ubytování a dopravy. Nicméně, to není všechno kouzlo a pláže – může to být osamělé, a jak vysvětluje Martin Gautela, můžete se začít cítit bez domova.

„Dříve nebo později vám začnou chybět přátelé, začne vám chybět české jídlo. I když je jídlo tady v Asii vynikající, pořád si myslím, že dříve nebo později začnete toužit po domácím pohodlí a jednoho dne vám řízek chybí. A samozřejmě české pivo a dobrá káva.“

Pokud zadáte do googlu „víza digitálních nomádů“, mnoho webových stránek poskytuje seznam zemí, které tuto možnost nabízejí. Podle většiny odhadů v současnosti taková víza nabízí více než 40 zemí po celém světě. Zajímavé je, že mnoho z těchto webů uvádí Českou republiku jako top destinaci digitálních nomádů, přičemž „živno“ vízum na volné noze jim umožňuje žít a pracovat v zemi po dobu jednoho roku.

READ  Studené větry z Německa způsobují v Česku déšť a pády - Brněnský deník

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *