Bývalý hlavní poradce britského premiéra uvedl, že časný plán COVID-19 byl „katastrofou“

Bývalý zvláštní poradce britského premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings je viděn před svým domovem v Londýně ve Velké Británii 4. května 2021. Reuters / Toby Melville

Vysoký poradce bývalého britského premiéra Borise Johnsona uvedl, že britský plán boje proti COVID-19 byl „katastrofou“ a že „hrozná rozhodnutí“ vedla k tomu, že vláda zavedla nevyhnutelné blokády.

Dominic Cummings, který opustil zaměstnance Johnsona koncem loňského roku, přednesl své komentáře v sérii tweetů jen několik dní před plánovaným datem, aby poskytl důkazy poslancům o vládním řešení pandemie.

Před svým náhlým odchodem byl Cummings nejvlivnějším Johnsonovým poradcem pro brexit a hrál významnou roli v jeho úspěšné volební kampani v roce 2019. Byl také architektem britské kampaně za odchod z Evropské unie.

Johnson, který během pandemie uvalil tři uzamčení, ocenil britský očkovací program jako úspěch, ale Spojené království má jeden z nejvyšších počtů úmrtí COVID-19 a utrpělo hlubokou ekonomickou recesi.

„Pokud bychom měli správné přípravy + kompetentní odpovědné osoby, pravděpodobně jsme se vyhnuli uzamčení 1, * rozhodně * není třeba odstavovat 2 a 3,“ napsal Cummings v sobotu na Twitteru.

„Jelikož plán byl bez povolení / katastrofa + strašlivé rozhodnutí vše zpozdilo, bylo nutné uzavření.“

Vláda uvedla, že z pandemie je možné vyvodit ponaučení, protože čelí obviněním ze zpomalení zavádění blokování.

Ve středu by se měl Cummings předstoupit před společné vyšetřování parlamentního Výboru pro zdraví a sociální péči a Výboru pro vědu a technologii.

Pokud jde o imunitu stáda, protože se virus šíří populací, aby zvýšil celkovou odolnost, napsal Cummings na Twitteru: „Náš původní plán byl špatný a změnil nás, když jsme si to uvědomili.“

„Imunita stáda nikdy nebyla politickým cílem ani součástí naší strategie proti koronavirům,“ uvedla Johnsonova kancelář na Downing Street ve svém prohlášení.

READ  Zadržený novinář Roman Bratasevic pláče v běloruské státní televizi

„Naše reakce se vždy zaměřovala na záchranu životů a zajištění toho, aby NHS nebyla ohromena. Řídíme se nejnovějšími vědeckými radami.“

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *