Bývalý český ministr zahraničí a šlechtic umírá ve věku 85 let | zábava

Bývalý český ministr zahraničí a šlechtic umírá ve věku 85 let |  zábava

Praha – Zemřel bývalý český ministr zahraničí a příslušník evropské šlechtické rodiny Karel Schwarzenberg. Bylo mu 85 let.

Jeho úmrtí v neděli potvrdilo ministerstvo zahraničí Milroslava Kalušíka, jeho dlouholetého politického spojence.

Ministerstvo uvedlo: „S hlubokým smutkem a úctou vzpomínáme na Karla Schwarzenberga, který nás dnes opustil.“ „Jako dvojnásobný ministr zahraničí a kancléř Václava Havla pomáhal utvářet naši zahraniční politiku a svými činy vždy dokazoval, že je skutečným demokratem.“

Schwarzenberg byl od loňského srpna hospitalizován v Praze kvůli problémům se srdcem a ledvinami a před několika dny byl převezen na kliniku do rakouské metropole Vídně, kde léta žil.

„Zemřel velký člověk ve všech ohledech,“ řekl prezident Peter Pavel. „Sloužit vlasti pro něj bylo přirozené poslání.“

Schwarzenberg, který se narodil 10. prosince 1937 v Praze, a jeho rodina byli nuceni uprchnout z Československa po převzetí moci komunisty v roce 1948 a žili v exilu v Rakousku. Vystudoval práva a lesnictví na univerzitách ve Vídni a Štýrském Hradci v Rakousku a v německém Mnichově, studia však nedokončil, protože se musel starat o rodinný majetek v Rakousku a německé spolkové zemi Bavorsko.

Po sametové revoluci v roce 1989 v čele s Václavem Havlem se Schwarzenberg vrátil do vlasti a stal se Havlovým poradcem – šéfem prezidentské kanceláře, když byl dramatik, z něhož se stal politik, prezidentem.

Schwarzenberg působil jako ministr zahraničí v letech 2007 až 2009. Během tohoto období podepsal s ministryní zahraničí USA Condoleezza Rice předběžnou dohodu o zřízení amerického protiraketového štítu ve střední a východní Evropě. Systém, určený k ochraně amerických spojenců před agresivním a nepředvídatelným Íránem, byl později prezidentem Barackem Obamou zrušen.

V roce 2009 Schwarzenberg s Kalousikem založili konzervativní politickou stranu TOP 09, kterou vedl až do roku 2015, kdy se stal jejím čestným předsedou.

READ  Ogunquit Performing Arts představuje Andyho Hubbla

V letech 2010 až 2013 se opět ujal funkce ministra zahraničních věcí.

Schwarzenberg se v roce 2013 ucházel o převážně ceremoniální funkci českého prezidenta, ale ve druhém kole prohrál s proruským populistou Milošem Zemanem.

Před svou politickou kariérou, v letech 1984 až 1991, působil Schwarzenberg jako prezident Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva, což ho přivedlo k tomu, že usiloval o dodržování lidských práv v komunistických zemích, včetně své vlasti.

Schwarzenberg pomohl založit Československé dokumentační středisko, které sídlilo na jeho zámku v bavorském Scheinfeldu. Šlo o nadaci, která shromažďovala zakázanou literaturu a další materiály související s protitotalitním odbojem a nezávislým myšlením za komunistického režimu. Jeho sbírky jsou nyní v Národním muzeu v Praze.

Schwarzenberg byl populární politik známý svým smyslem pro humor. Když ho paparazzi přistihli při spánku, odpověděl, že spí, „když mluví hloupě“.

Po Schwarzenbergovi zůstala manželka Therese, syn Jan Nepomuk a dcera Anna Carolina.

Copyright 2023 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *