Boris doufá, že uvalí tvrdší sankce na Rusko, které Maďarsko torpédovalo | Politika | Zprávy

Boris doufá, že uvalí tvrdší sankce na Rusko, které Maďarsko torpédovalo |  Politika |  Zprávy

Na summitu v Downing Street se čtyřmi premiéry čtyř visegrádských zemí – Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska – odmítl maďarský premiér Viktor Orban souhlasit se sankcemi na ruskou ropu a plyn. Stalo se tak po dohodě na Evropské radě ministrů zahraničí 27 zemí EU spolu s ministryní zahraničí Liz Trussovou a ministry zahraničí Kanady a Spojených států začít dramaticky snižovat množství ruské ropy a plynu, které země nakupují.

Paní Trussová pro Sunday Express po schůzce řekla, že příjmy z ropy a plynu představují 40 procent ruských příjmů a jsou využívány k financování Putinovy ​​válečné mašinérie na Ukrajině.

Ale v prohlášení vydaném dnes večer po setkání s panem Johnsonem v Downing Street Orban řekl: „Mluvili jsme o účincích ekonomických sankcí; postihly každého v celé Evropě a Maďarsko není výjimkou.

Rozšíření sankcí na odvětví energetiky a odvětví ropy a zemního plynu by pro Maďarsko znamenalo neúměrně velkou zátěž.

Takže jsem dal jasně najevo, že zatímco odsuzujeme ruskou vojenskou ofenzívu a odsuzujeme také válku, nedovolíme, aby maďarské rodiny byly nuceny platit za válku; Sankce by se proto neměly rozšířit na ropné a plynárenské oblasti.

Většina maďarského dovozu ropy a zemního plynu pochází z Ruska a 90 procent maďarských rodin jezdí na plyn. Maďarská ekonomika prostě nemůže fungovat bez ropy a plynu.

Orbán, který se před válkou zasazoval o pozitivnější vztah s Putinem a Ruskem, rovněž kontroverzně odmítl, že by přes jeho zemi byly k Ukrajincům převáženy zbraně.

Trval na tom, že jeho země zůstala „neutrální“, zatímco polský premiér Mateusz Morawiecki, který byl také na schůzce, podporoval snahy o vyzbrojení Ukrajiny a potrestání Ruska.

Zatímco pouze tři procenta energetického trhu Spojeného království pochází z ruského plynu, spoléhání se na něj v EU prý stálo za počáteční pomalou reakcí na sankce.

READ  Česká republika má 2 miliardy nových mladých lidí, protože automobily omezují výrobu a

Podle webu Statista pochází 77 procent bulharských dodávek plynu z Ruska, 49 procent z Německa, 46 procent z Itálie, 40 procent z Polska a 24 procent z Francie.

Summit V4 v Downing Street se konal krátce předtím, než ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pronesl historický projev v Dolní sněmovně, v němž vyzval k dalším sankcím proti Rusku a vyhlášení bezletové zóny nad jeho zemí ze strany NATO.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *