Česká republika hlásí, že je terčem ruských kybernetických útoků

Česká republika hlásí, že je terčem ruských kybernetických útoků

Středoevropská země byla opakovaně zasažena kybernetickými útoky organizovanými skupinou napojenou na ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU, uvedli v pátek čeští vládní představitelé.

České ministerstvo zahraničí s odkazem na „modus operandi a zaměření těchto útoků“ obvinilo z útoků ruskou skupinu APT28, známou také jako Fancy Bear.

„Některé české instituce… byly od roku 2023 cílem kybernetických útoků využívajících dříve neznámou zranitelnost v Microsoft Outlooku,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

V Berlíně němečtí představitelé v pátek uvedli, že stejná skupina hackerů provedla v lednu 2023 také kybernetický útok na členy Sociálně demokratické strany.

Český ministr vnitra Vít Rákošan uvedl, že infrastruktura jeho země byla nedávno svědkem „desítek“ takových útoků.

„Útoky zorganizovala Ruská federace a její vojenská zpravodajská služba,“ řekl Rakosan novinářům na tiskové konferenci se svou německou protějškem Nancy Wieserovou.

„Česká republika je cílem. Ruská federace ji dlouhodobě vnímá jako nepřátelský stát,“ dodal.

„Veřejné ukazování prstem na konkrétního útočníka je důležitým nástrojem ochrany národních zájmů,“ řekl agentuře AFP český ministr zahraničí Jan Libavski.

Česká republika, člen EU a NATO s 10,9 miliony obyvatel, poskytla Ukrajině významnou vojenskou a humanitární pomoc od doby, kdy Moskva v únoru 2022 zahájila rozsáhlou invazi na Ukrajinu.

Začátkem tohoto týdne česká policie uvedla, že zastavila případ dvou výbuchů v muničním skladu ve východním Česku od roku 2014 a obvinila ruskou vojenskou rozvědku z jejich koordinace.

Uvedli, že ruská strana odmítla spolupracovat při vyšetřování výbuchů, které zabily dva dělníky.

Zpráva české rozvědky o explozi vedla v roce 2021 k vlně vyhoštění diplomatů z obou stran.

READ  Fakta: Česká miliardářská skupina Kilner PPF

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *