Biden ve svém projevu v OSN naléhá na spojence, aby pomohli Ukrajině odrazit ruskou invazi

Biden ve svém projevu v OSN naléhá na spojence, aby pomohli Ukrajině odrazit ruskou invazi

New York – prezident Joe Biden Světoví lídři naléhali, aby neopouštěla ​​Ukrajinu v její brutální válce s Ruskem a varovali, že Rusko vkládá své naděje do jiných zemí, které jsou „unavené“ bojem.

V úterním projevu na Valném shromáždění OSN Biden poznamenal, že pokud by Spojené státy a další země dodávající Ukrajině zbraně a peníze odepřely podporu, každá země by se tváří v tvář útoku cítila slabá a izolovaná.

„Pokud dovolíte, aby byla Ukrajina rozdělena, bude nezávislost některé země bezpečná?“ řekl Biden. „S úctou navrhuji odpověď zní ne.“

Bidenovo důrazné odsouzení ruské invaze na Ukrajinu a jeho volání po pokračující pomoci sužované zemi na ruských hranicích vyvolalo během jeho půlhodinového projevu jediný potlesk.

Jeho výroky přicházejí v době, kdy průzkumy veřejného mínění ukazují, že americká podpora obraně Ukrajiny začíná slábnout. Ukrajina přislíbila svou podporu „Ať to stojí cokoli,“ Biden potřebuje posílit odhodlání Američanů tváří v tvář ekonomickým tlakům, které cítí jako doma.

V tomto směru dostává nějakou pomoc. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se tento týden objevil ve Spojených státech a ukázal se jako charismatická tvář ukrajinského odporu proti ruské invazi. Biden a Zelenskij se mají sejít ve čtvrtek v Bílém domě.

V loňském roce Zelenskyj oslovil valnou hromadu spíše prostřednictvím videa než osobně.

Během zasedání OSN tento týden vysoký úředník Bidenovy administrativy, který pod podmínkou anonymity diskutoval o Zelenského účasti, řekl: „Není nedostatek barevných postav, které se objevují.“ „Ale je to opravdu inspirativní postava a někdo, kdo dokáže přizpůsobit náklady války. Je to jen čisté pozitivum.“

Bidenův projev v Organizaci spojených národů je ústředním bodem jeho cesty na Manhattan tento týden, která zahrnuje řadu soukromých setkání se světovými vůdci a samostatně akce pro získávání finančních prostředků pro jeho kampaň za znovuzvolení v roce 2024. Ve středu by se měl setkat s izraelským premiérem. Ministr Benjamin Netanjahu, jehož plán podnítil reformu soudního systému své země, se obává, že soudy již nebudou moci působit jako kontrola výkonné moci.

READ  Slavný závod ve válení sýra v anglickém Gloucestershire vyhrála Kanaďanka

Setkání mohlo být napjaté: Biden poradil Netanjahuovi, aby se „držel dál“ od plánu, který v Izraeli vyvolal masové protesty.

Ve svém projevu Biden také diskutoval o nebezpečích klimatických změn a o důležitosti toho, aby země společně pracovaly na řešení nejpalčivějších problémů světa – implicitní výtku k přístupu „Amerika na prvním místě“ bývalého prezidenta Donalda Trumpa, jeho hlavního soupeře v prezidentských volbách. . závod. (V projevu k Valnému shromáždění v roce 2018, Trump se zasmál Z publika, když se chlubil, že jeho úspěchy jako prezidenta téměř nemají obdoby).

„V každém regionu světa Spojené státy mobilizují silné aliance, všestranná partnerství, společný cíl a kolektivní akce, aby prosadily nové přístupy k našim společným výzvám,“ řekl Biden.

Pro Bidena je den ode dne těžší přesvědčit americké veřejné mínění o důležitosti probíhající války. průzkum CNN Minulý měsíc ukázal, že 51 % dotázaných věří, že USA „udělaly dost“, aby pomohly Ukrajině ve válce proti Rusku, ve srovnání s 48 %, kteří chtějí, aby Amerika udělala více. Naproti tomu na začátku ruské invaze v loňském roce si 62 % myslelo, že by Spojené státy měly udělat více pro pomoc Ukrajině.

„Nakonec si Biden uvědomuje, že času je málo,“ řekl bývalý úředník Bidenovy administrativy, který hovořil pod podmínkou anonymity, aby diskutoval o prezidentově pohledu na válku. „Nemyslím si, že dokáže udržet úroveň financování mnohem déle. Proto vidíte Zelenského.“ [coming to] Bílý dům. Všechno je to o udržení tlaku.“

„Není tu žádný bianco šek,“ dodal bývalý úředník.

Na znamení rostoucí netrpělivosti ohledně nákladů na válku představili republikáni ve Sněmovně reprezentantů tento týden návrh zákona, který má zabránit zastavení vlády, aniž by zmínil pomoc Ukrajině. Není jisté, zda má návrh republikánské strany dostatečnou podporu, aby prošel Sněmovnou reprezentantů.

READ  „Trouba“: Argentina peče v rekordní vlně veder

Vítězství Ukrajiny ve válce by pro Putina a jeho regionální ambice znamenalo zničující neúspěch. Pomůže také Bidenovi odstranit autoritářského vůdce, jehož činy znepokojily sousední země, které jsou součástí NATO.

„Nebudu stát s diktátory, jako je Putin,“ řekl Biden v pondělí na sbírce peněz. „Možná se Trump a jeho přátelé z MAGA dokážou ohnout, ale já to neudělám.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *