Norsko: Oslo Pride byl zrušen po smrtelné střelbě v gay baru

Norsko: Oslo Pride byl zrušen po smrtelné střelbě v gay baru

Dva lidé byli zabiti a osm dalších bylo převezeno do nemocnice po střelbě v londýnské hospodě, která se na svém webu označuje za „největší místo pro gaye a lesby v Oslu“.

Policie přijala několik telefonátů ohledně střelby v 1:14 místního času a na místo dorazila o několik minut později. Policie uvedla, že podezřelého zadržela tři minuty po jeho příjezdu.

Žalobce Kristian Hatlow v sobotu v Oslu novinářům řekl, že podezřelý obviněný z terorismu, norský občan íránského původu, je „policie znám“, ale dosud obdržel pouze „lehká odsouzení“.

Hatlow řekl, že policie obvinila zatčeného podezřelého z „úmyslné vraždy, pokusu o vraždu a teroristických činů“.

Uvedl, že obvinění z terorismu je oprávněné na základě počtu zraněných a mrtvých, počtu míst činu a „komplexního hodnocení“, které naznačuje, že obviněný měl v úmyslu „šířit mezi obyvatelstvem silný strach“.

V době tiskové konference se podle Hatlowa policie pokusila podezřelého vyslechnout, ale zatím neuspěla. Podezřelý byl převezen na policejní stanici a policie CNN uvedla, že v tuto chvíli nejsou žádní další podezřelí.

K obviněním Hitlo řekl, že úřady uvidí, „co ukáže vyšetřování“.

Policie uvedla, že podezřelý byl během střelby ozbrojen dvěma zbraněmi. Jaké zbraně použil, kvůli probíhajícímu vyšetřování nepotvrdili.

Když policie přijela, byli na podlaze uvnitř i vně hospody zranění lidé. „Scéna byla chaotická, byl teplý večer a venku bylo hodně lidí, takže všude běhali lidé,“ uvedla policie pro CNN.

Z osmi v nemocnici jsou tři v kritickém stavu. Dalších 14 obětí bylo zraněno lehce.

V prohlášení zveřejněném na Facebooku po střelbě londýnská hospoda odsoudila incident jako „naprosto hrozný a čistě zlověstný“. Hospoda uvedla, že všichni její zaměstnanci jsou v pořádku, a vyjádřila soustrast obětem a jejich rodinám.

Každoroční Oslo hrdost Přehlídka, která se měla konat v sobotu, byla zrušena v důsledku střelby po „jasné radě a doporučení policie“.
Psaní na FacebookuOrganizátoři požádali všechny, aby se nezúčastnili, a řekli, že všechny akce spojené s Pride byly také zrušeny.

„Budeme se řídit doporučeními policie a budeme se o sebe navzájem starat. Vřelé myšlenky a láska míří k příbuzným, zraněným a dalším postiženým,“ řekly lídryně Oslo Pride Inger Kristen Hojsefje a vedoucí Asociace pro genderovou a genderovou rozmanitost Inge Alexander Gestvang. ve společném prohlášení.

READ  Nejnovější zprávy o Rusku a válce na Ukrajině

„Brzy budeme hrdí a budeme opět vidět, ale dnes budeme pořádat a sdílet slavnosti hrdosti z domova.“

Soustrast obětem vyjádřil i norský premiér Jonas Gahr Store a střelbu popsal jako „velmi brutální a strašlivý útok na nevinné lidi“.

„Moje myšlenky míří k obětem a jejich příbuzným,“ uvedl Store na Facebooku. „Zatím nevíme, co stálo za tímto hrozným činem, ale za gay komunitu, která se nyní bojí a truchlí, chci říci, že jsme všichni s vámi.“

Soustrast vyjádřil i předseda norského parlamentu Masoud Qarahhani.

„Tato brutální a hrozná věc se může stát,“ řekl Grakhani. „Lidé byli ve městě na dovolené plné rozmanitosti a lásky.“ „Opakovaně také vidím ten druh nenávistných komentářů, kterými se to na sociálních sítích jen hemží, když označujeme gay rozmanitost. Je to smutné a nepřijatelné.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *