Biden odsuzuje zatčení představitele běloruské opozice a popisuje jeho odklon jako „hanebný útok“

Prezident Biden Požadováno vydání Běloruský Opoziční novinář Raman Pratasevič v pondělí poté, co byl zatčen po násilném odklonu svého letu společností Ryanair z Řecka do Litvy.

Vysokí američtí a evropští představitelé obvinili běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z vydávání příkazů k únosu po přesměrování letu do Minsku a ze zatčení Brataseviče, významného kritika jeho režimu. V dlouhém prohlášení Biden tento incident označil za „přímou urážku mezinárodních standardů“.

„USA co nejsilněji odsuzuje odklon letadla a následný přesun a zatčení pana Prataseviče,“ uvedl Biden ve svém prohlášení. „Tento hrozný incident a video, které pan Pratasevic natočil pod nátlakem, je ostudným útokem jak na politickou opozici, tak na svobodu tisku.“

„Spojené státy se připojují ke zemím světa a požadují jeho propuštění, jakož i propuštění stovek politických vězňů neoprávněně zadržovaných Lukašenkovým režimem,“ dodal.

Co stálo za přestavbou proudového letadla na Bělorusko?

Biden v reakci na incident vyjádřil podporu výzvě Evropské unie k zavedení ekonomických sankcí. Prezident rovněž vyzval k „mezinárodnímu vyšetřování“, aby se ověřily všechny podrobnosti.

Běloruské představitelé tvrdili, že letadlo bylo odkloněno kvůli bombové hrozbě, ale nebyly nalezeny žádné výbušniny. Cestující řekl agentuře Agence France-Presse, že když byl letoun odkloněn, Pratasevic řekl ostatním cestujícím, že mu „hrozí trest smrti“.

Pratasevic je spoluzakladatelem aplikace pro zasílání zpráv Telegram, Nexta, populární opoziční kanál, který hraje hlavní roli při organizování prodemokratických protestů proti Lukašenkovu režimu.

Kliknutím sem zobrazíte aplikaci FOX NEWS

Ministr zahraničí Anthony Blinken také odsoudil zatčení Prataseviče.

„Spojené státy opět odsuzují obtěžování a svévolné zatýkání novinářů Lukašenkovým režimem,“ uvedl Blinken. „Stojíme s běloruskými občany v jejich aspiracích na svobodnou, demokratickou a prosperující budoucnost a podporujeme jejich výzvu k dodržování lidských práv a základních svobod režimem.“

READ  Zákonodárci Pentagonu varují před bezprostřední krví pro afghánské partnery

K této zprávě přispěl Associated Press.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *