Babiš navrhuje zmrazení platů poslanců jako volební metodu – Brno Daily

Do parlamentních voleb zbývá už jen několik měsíců, navrhl předseda vlády André Babis zmrazení platů pro zvolené zástupce. Babish představil návrh zákona zakazující zvyšování platů poslanců jako poslanců. Musí být schválen Sněmovnou reprezentantů a Senátem a podepsán prezidentem. Zdroj obrázku: Vlada.cz.

Česká republika 28. května (BD) – Předseda vlády Andrzej Babis navrhuje zmrazit platy politiků na současné úrovni, která se oproti loňskému roku nezměnila. Babish prohlásil, že považuje za nepřijatelné, aby se platy v příštím roce zvýšily nejméně o 5,9% po úpravě platového zákona státních úředníků, který minulý rok schválil parlament.

„Toto zvýšení platů vládních úředníků a soudců nelze v současné době považovat za přijatelné, a to ve srovnání s většinou zaměstnanců, kteří dostávají platy ze státního rozpočtu, a se zaměstnanci soukromého sektoru, zejména s těmi, kterých se týká hospodářský pokles spojený s bezpečnostními opatřeními,“ napsala. Babish ve vysvětlivce.

Podle současného zákona se takzvaný základní plat počítá jako násobek průměrné hrubé mzdy na obyvatele v ekonomice jako celku. Babish navrhl změnit tento výpočet tak, aby se základní plat daného roku vynásobil indexem růstu mezd podle vývoje v předchozím roce.

„Jsme připraveni ho podpořit, protože i když v případě státního rozpočtu rozhodně nebude tahat za špici, je to pravděpodobně důležitý signál,“ uvedl Jan Hamaczek, místopředseda vlády a vůdce ČSSD. Dodal, že ministr práce a sociálních věcí Yana Malashova (SSD) podal podobný návrh.

Základní měsíční plat poslance a senátora tak v příštím roce zůstane na 90 800 Kč, což je stejná úroveň jako v loňském roce. Základní plat prezidenta zůstane 302 700 Kč a plat předsedy vlády 243 800 Kč. V loňském roce stály platy ústavních činitelů stát celkem 5,8 miliardy Kč. V letošním roce předpokládá návrh rozpočtu celkem 83 mil. Kč.

READ  Důvěra české ekonomiky v březnu oslabuje


https://brnodaily.com/2021/05/28/news/politics/babis-proposes-freeze-of-mps-salaries-as-election- Approaches/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2021/05/Czech-Republic-Prime-Minister-Andrej-Babis-press-conference-credit-Vlada.cz_-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2021/05/Czech-Republic-Prime-Minister-Andrej-Babis-press-conference-credit-Vlada.cz_-150×100.jpgBenedetta PisaniČeská republikaPolitikaAndrzej Babis, Česká republika, politikaDo parlamentních voleb zbývá už jen několik měsíců, navrhl předseda vlády André Babis zmrazení platů pro zvolené zástupce. Babish představil návrh zákona zakazující zvyšování platů poslanců jako poslanců. Musí být schválen …

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.