Souhrn zpráv z českého deníku: úterý 12. dubna 2022

11:15 Bobbis požádal senátora, aby se omluvil za žádost ‚duševně nemocných‘

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi bylo nařízeno, aby se omluvil senátorovi Pirátské strany Lukáši Wagenknechtovi za opakované vysvětlování, že Wagenknecht byl „duševní pacient“ a byl součástí plánu politického zavraždění. Babišův právník potvrdil, že se šéf strany ANO proti dnešnímu rozsudku okresního soudu Brock-West odvolá.

11:05 Fiala nazývá americkou vojenskou základnu „dobrou variantou“, nikoli definitivním plánem

Český premiér Peter Fiala dnes ráno popsal návrh na zřízení stálé americké vojenské přítomnosti v ČR, což je „dobrá volba“, ale není to hlavní bod na seznamu národních priorit. Fiala zdůraznil, že žádná skutečná jednání s americkými představiteli o této otázce zatím neproběhla. Možnost stálých amerických jednotek na české půdě navrhla ministryně obrany Jana Černošová v sobotním rozhovoru a je předmětem značné kontroverze.

Armáda Kontroverze propukají kolem plánu americké vojenské základny

Andrej Babiš vyjádřil nesouhlas s myšlenkou nové vojenské základny pro americkou armádu v České republice. Poté, co ministryně obrany Jana Černogová v sobotu nadnesla možnost nové americké základny, Babiš prohlásil, že nejlepším řešením by bylo referendum o této otázce.

Ernochová vyvolala kritiku Po Velikonocích oznámil Deníku N, že se sejde se svým americkým vyslancem, aby projednali možnost zřízení stálé přítomnosti USA v Čečensku. Navzdory otevřené výzvě české vlády se zdá, že Bidenova administrativa byla překvapena prohlášením அறிக்கernochové, která odmítla slíbit pevné jednání o vojenské základně.

Uprchlíci Romové obvinění z diskriminace v uprchlickém centru

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák obvinil římské uprchlíky z krádeže. Místní policie ale tato obvinění odmítla a uvedla, že případy krádeží v uprchlickém centru zatím neřešila.

životní prostředí Čechov slibuje zelenou dohodu, potvrzuje ministr

Ministryně životního prostředí Anna Hubáková řekla, že Česká republika neustoupí od zelené dohody EU a jejího plnění 55 klimatických cílů. V rozhovoru se svou rakouskou vyslankyní Leonor Kevslerovou hovořil o raketově rostoucích cenách energií a paliv způsobených ruskou invazí na Ukrajinu.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Marion Zureka se nyní EU snaží snížit energetickou závislost na Moskvě, což by mohlo vést k dočasnému zvýšení domácí produkce fosilních paliv, včetně těžby uhlí. Rakousko je před Českou republikou v mnoha ekologických otázkách, například v nízké závislosti na fosilních palivech včetně zemního plynu.

Politika Ministři zahraničí C5 se sešli poblíž Prahy

V Strainově paláci u Prahy se dnes scházejí ministři zahraničí pěti středoevropských zemí. Ministři budou diskutovat o válce na Ukrajině a jejích mezinárodních důsledcích. Český ministr zahraničí John Lipavsky svolal schůzku s ohledem na klíčovou roli České republiky v poskytování zbrojní a humanitární pomoci Ukrajině od začátku války.

Do skupiny C5 patří Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Slovinsko. Vzniklo jako regionální fórum v reakci na vládní epidemii, která se naposledy sešla ve Vídni před šesti měsíci.

Ekonomika Většina Čechů se bojí vidět inflaci

Podle průzkumu mezi 1050 českými respondenty, který provedl General Investments CEE ve dnech 11. až 15. března, se 95 procent lidí v zemi obává dopadu inflace na jejich finance. Studie byla provedena před včerejším zveřejněním nových údajů, které ukazují, že inflace dále vzrostla.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.