Angel Wagenstein slaví v Sofii sté výročí

SOFIA: Významný spisovatel, režisér a scenárista Angel Wagenstein, který se 17. října 2022 dožil 100 let, byl oslaven během 8. Mezinárodního festivalu knihy a filmu Cine Libre.

Angel Wagenstein, Foto: Soukromý archiv, Zdroj: Wikimedia Commons, Free Media RepositoryOficiální ceremoniál se konal v kinosál Moderovala ho Jacqueline Wagenstein, Angellova vnučka a zakladatelka CineLibri.

Wagenstein je považován za jednoho z nejuznávanějších bulharských židovských myslitelů a obdržel pocty a uznání od Iliany Jotové, viceprezidentky Bulharska, a řady velvyslanectví, odborů a uměleckých sdružení.

Vyvrcholením obřadu bylo hluboce emotivní video poselství, ve kterém Wagenstein řekl: „Stárnutí není úspěch nebo něco, na co bychom měli být hrdí. Příroda má svou vlastní mystickou a mystickou míru inertních životních pout. Její hodnota závisí pouze na něčí odhodlání a vytrvalost při prosazování cesty do Chrámu, i když je daleko od horizontu našich životů.“

Součástí ceremoniálu bylo také promítání filmu, který získal Velkou cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes v roce 1959, který byl digitálně restaurován. hvězdyJedná se o koprodukce mezi bývalými východoněmeckými DEFA Studios a bývalými Sophia Studios. Film, který napsal Wagenstein a režíroval Konrad Wolf, je dodnes ceněný, protože ukázal zkušenost sefardských Židů během holocaustu na Balkáně.

Wagenstein, známý svou účastí v odbojovém hnutí v letech 1941-1944, patřil mezi osm antifašistů, kteří byli po skončení druhé světové války odsouzeni k smrti a naštěstí propuštěni z vězení. Byl prvním cizincem, který studoval a absolvoval Moskevskou filmovou akademii.

Jeho scénáristické jméno má na svědomí více než 50 filmů, které napsal pro bulharská, česká a východoněmecká filmová studia. Je také autorem 10 románů, včetně slavných románů Izákova Tóra A Sbohem, Šanghaji!.

8. mezinárodní vydání Festival knihy a filmu CineLibri Promítá 60 nových adaptovaných filmů mezi 8. a 30. říjnem 2022. Poté, co se na bulharské festivalové mapě rychle dostal do popředí, příští ročník se bude konat na téma „Reclaim Time“.

READ  Łukasz Grzegorzek • Regista di My Wonderful Life

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.