SpaceX vede rok 2022 s rekordními 9 starty Falconu 9

SpaceX vede rok 2022 s rekordními 9 starty Falconu 9

SpaceX překonala rekordní rok a vypustila v pátek brzy ráno izraelskou družici pro snímkování Země za 186 milionů dolarů, což znamená 61. a poslední start Falconu 9 v roce 2022 a sedmý tento měsíc, oba novodobé rekordy.

Od prvního startu rakety v roce 2010 dosáhla SpaceX celkem 194 startů Falconu 9 – 198 včetně čtyř Falcon Heavie s trojjádrovým jádrem – a od jediného neúspěchu společnosti v roce 2010 se tak podařilo nashromáždit sérii 179 po sobě jdoucích úspěšných letů.

123022-launch.jpg
SpaceX Falcon 9 startuje z Vandenberg Space Force Base v Kalifornii v pátek časně, jde o 61. a poslední let společnosti v roce 2022.

Webový přenos společnosti SpaceX


Letošní celkový počet výletů je méně než dvojnásobek loňského. V roce 2023 se očekávají další lety, včetně dvou trajektových letů astronautů NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici, nejméně dvou komerčních letů posádky, dvou nákladních letů na stanici a prvního orbitálního startu masivní rakety/hvězdné lodi SpaceX společnosti SpaceX.

„61. start v roce 2022. Gratulujeme SpaceX!“ tweetoval zakladatel společnosti Elon Musk.

Poslední mise roku začala ve 2:38 EST, kdy se motory prvního stupně Falcon 9 rozbušily a vynesly 229stopou raketu hladce z Launch Pad 4-East na Vandenberg Space Force Base severozápadně od Los Angeles. .

První stupeň při svém jedenáctém letu vyhnal raketu z nižší atmosféry, než odpadla a sama se odrazila zpět pro úspěšné přistání poblíž odpalovací rampy. Bylo to osmé přistání SpaceX v Kalifornii a celkově 160. úspěšné zotavení.

Mezitím jediný motor pohánějící druhý stupeň spustil energii po dobu 7 minut a 15 sekund a zhruba 15 minut po startu vynesl satelit EROS C-3 na plánovanou oběžnou dráhu.

„Je to oficiální! Jsme nadšeni, že můžeme oznámit, že #EROSC3 byl úspěšně vypuštěn na oběžnou dráhu @SpaceX!“ Satelitní operátor ImageSat International tweetoval.

Satelit pro pozorování zdrojů Země – EROS – byl postaven společností Israel Aircraft Industries a vlastněn společností ImageSat International. EROS C-3 je vybaven záložními kamerovými systémy schopnými rozlišit povrchové prvky o průměru menší než jedna stopa.

Nový satelit se připojuje ke dvěma dalším, které se již nacházejí na oběžné dráze, o nichž se předpokládá, že jsou „komerčními“ izraelskými špionážními satelity. Další satelity, včetně radarové zobrazovací kosmické lodi, jsou plánovány jako součást konstelace nové generace.

„V dnešní vojenské realitě se shromažďování zpravodajských informací spoléhá na rychlost, přesnost a kvalitu,“ uvádí ImageSat na svých webových stránkách. Seznamte se s EROS C, další generací technologie dálkového průzkumu Země a základem EROS NG Constellation, jednoho z nejvýkonnějších prostředků shromažďování zpravodajských informací na světě.

„Se sektorem pokročilého pozemního řízení ISI umožňuje obranným a zpravodajským organizacím provádět operace za přísné důvěrnosti a ochrany dat a také provádět mise autonomně.“

Dokumenty společnosti oceňují satelit EROS C-3 na 186 milionů dolarů, podle Spaceflight Now.

READ  Varování před sluneční bouří jako „silná trojitá hrozba“, která zasáhne Zemi již v pondělí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *