Američtí a čínští představitelé se setkávají na Maltě, aby projednali Ukrajinu a další ohniska

Američtí a čínští představitelé se setkávají na Maltě, aby projednali Ukrajinu a další ohniska

Bílý dům to v neděli oznámil svým poradcem pro národní bezpečnost Potkali se o víkendu S nejvyšším čínským diplomatem na Maltě v rámci snahy udržet komunikaci mezi oběma zeměmi otevřenou v době, kdy politické čistky pustoší elitní kruhy Pekingu.

Jake Sullivan, poradce pro národní bezpečnost, se v sobotu a neděli setkal s Wangem Yi, nejvyšším představitelem zahraniční politiky komunistické strany a čínským ministrem zahraničí, uvedl Bílý dům ve shrnutí jednání. Shrnutí uvedlo, že hovořili o vztazích mezi oběma zeměmi, ruské válce na Ukrajině a napětí mezi Washingtonem a Pekingem ohledně Tchaj-wanu, de facto nezávislého demokratického ostrova, kterému se strana snaží vládnout a který je pro Spojené státy důležitým partnerem.

Vysoký představitel Bílého domu řekl novinářům v nedělním konferenčním hovoru, že pan Sullivan zopakoval americké obavy z nedávných vojenských akcí Číny kolem Tchaj-wanu a dalších nátlakových aktivit a řekl, že jakékoli spory nebo konflikty by měly být vyřešeny mírovou cestou.

Americký představitel také řekl, že Sullivan zdůraznil, že Čína by se neměla snažit pomoci Rusku ve válce na Ukrajině. Podstata těchto obav souvisí s hodnocením amerických zpravodajských služeb, že Čína od zimy zvažuje vyslání zbraní prezidentu Vladimiru Putinovi do jeho války. Američtí představitelé oznámili tato zjištění na konci února a konfrontovali je v té době s čínskými představiteli. Představitel Bílého domu uvedl, že Čína se zatím zdržela posílání jakýchkoliv větších zbraní.

Souhrn zveřejněný čínskou vládou v neděli uvedl, že pan Wang zdůraznil, že otázka Tchaj-wanu je pro Čínu „červenou čárou“, což je jazyk konzistentní s dlouhodobým názorem mezi čínskými vůdci. Shrnutí také uvedlo, že oba představitelé diskutovali o otázkách souvisejících s asijsko-pacifickým regionem, Korejským poloostrovem a Ukrajinou, stejně jako o opatřeních „personální výměny“ mezi oběma zeměmi.

Pan Sullivan a pan Wang se shodli, že obě vlády „budou pokračovat v dalším angažmá na vysoké úrovni a v konzultacích v klíčových oblastech,“ uvedlo shrnutí Bílého domu. V posledních týdnech američtí představitelé uvedli, že se pokoušejí zorganizovat schůzku prezidenta Bidena a čínského vůdce Si Ťin-pchinga na okraj mezinárodního summitu v listopadu v San Franciscu. Nedávný vývoj, zejména uvnitř čínské vlády a strany, však zpochybňuje, zda se tak stane.

READ  Velká Británie láme rekord nejvyšší teploty v Evropě

Víří otázky ohledně nedávných čistek ve vyšších patrech čínské vlády a komunistické strany. Američtí představitelé minulý týden rozhodli, že generál Li Čchang-fu, čínský ministr obrany, který od konce srpna nevystoupil na veřejnosti ani se nevyjádřil, byl vyšetřován pro korupci. V červenci pan Xi náhle sesadil ministra zahraničí Chen Ganga a oznámil, že pan Wang, který tuto funkci zastával předtím, než byl povýšen na nejvyšší zahraničně politický post ve straně, převezme pana Chena.

Americké zpravodajské agentury usilovně pracují na tom, aby se pokusily získat vhled do současných konfliktů v řadách vedení v rámci širší stínové špionážní války a kampaně shromažďování zpravodajských informací mezi USA a Čínou.

Pan Biden se od krize se špionážním balónem počátkem tohoto roku snažil zapojit své nejvyšší představitele do diplomacie na vysoké úrovni s jejich protějšky v Pekingu, aby stabilizovali vztahy, jakkoli nepatrné.

Ministr zahraničí Antony Blinken odcestoval v červnu do Pekingu na dva dny setkání, především samostatných rozhovorů s panem Xi, panem Wangem a panem Chenem, poté, co byl let zrušen během incidentu s balónem na začátku února. Ministryně financí Janet L. Yellenová se brzy poté vrátila do Pekingu a dostala se na titulní stránky tím, že povečeřela v oblíbené restauraci v oblasti Sanlitun. Která podává pokrmy z exotických hub. Následoval ji John Kerry, zvláštní vyslanec pro klima, a ministryně obchodu Gina Raimondo.

Když pan Blinken cestoval do Pekingu, poradci uvedli, že letní cesty byly součástí série návštěv na vysoké úrovni úředníků z obou zemí, dvou největších světových ekonomik. Ale v posledních týdnech američtí představitelé řekli, že neočekávají, že by do Washingtonu v brzké době přišli čínští ministerští úředníci. Místo toho se soustředili na pokus o uspořádání možné podzimní schůzky mezi panem Bidenem a panem Si Ťin-pchingem, která by se konala na okraj summitu vůdců asijsko-pacifické hospodářské spolupráce v listopadu.

READ  Cyklon Pebarjoy: Více než 150 000 lidí bylo evakuováno, zatímco Indie a Pákistán se připravují na bouři

Američtí představitelé však tvrdí, že to není jisté a čínští představitelé často nedají konečný souhlas s důležitým diplomatickým jednáním až do poslední chvíle, aby se pokusili vyvinout tlak na druhou zemi.

Pan Xi čelí domácím politickým problémům, protože čínská ekonomika zpomaluje, což vyvolává pochybnosti o perspektivách dalšího růstu země. Ve stejné době si stále větší počet čínských občanů v elitních kruzích stěžuje na směřování země, kritizují nedávné politiky pana Si Ťin-pchinga, stejně jako jeho pokračující prosazování ideologie strany a chlubení se svým osobním místem v historii strany.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *