Severní Korea kritizuje novou japonskou bezpečnostní strategii a varuje před vojenskými opatřeními

SOUL (Reuters) – Severní Korea v úterý odsoudila novou japonskou bezpečnostní strategii jako zásadní změnu regionálního bezpečnostního prostředí a varovala, že ukáže, jak „nesprávná“ a „nebezpečná“ volba Japonska byla s blíže nespecifikovanými opatřeními, uvedla oficiální korejská ústřední tisková agentura.

Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí to uvedl v prohlášení, které přinesla KCNA, několik dní poté, co Japonsko odhalilo největší vojenskou posilu od druhé světové války, protože regionální napětí a ruská invaze na Ukrajinu vyvolaly obavy z války.

„Japonsko přináší vážnou bezpečnostní krizi na Korejský poloostrov a oblast východní Asie přijetím nové bezpečnostní strategie, která účinně uznává jeho preventivní útočné schopnosti proti jiným zemím,“ uvedl úředník v prohlášení.

Úředník uvedl, že bezpečnostní prostředí v regionu se „zásadně změnilo“ kvůli nové politice Japonska, a odsoudil tento krok jako porušení Charty OSN a „vážnou výzvu“ pro mezinárodní mír.

„Znovu dáváme jasně najevo, že máme právo podniknout odvážné a rozhodné vojenské akce na ochranu našich základních práv… v reakci na složité regionální bezpečnostní prostředí,“ řekl úředník.

„Japonsko brzy se zachvěním zjistí, že učinilo velmi špatné a nebezpečné rozhodnutí.“

Komplexní pětiletý plán Tokia, který by byl v mírumilovném Japonsku nemyslitelný, by z něj podle současných rozpočtů učinil třetí největší výdaje na armádu na světě po Spojených státech a Číně.

(Zpráva Soo Hyang Choi; střih Tom Hogg a Kenneth Maxwell)

READ  Kanadské stánky s vakcínami, které uvězňují seniory v jejich domovech na další měsíce

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *