Severní Korea uvedla, že japonský premiér navrhl uspořádání summitu s Kim Čong-unem

Severní Korea uvedla, že japonský premiér navrhl uspořádání summitu s Kim Čong-unem

SOUL, Jižní Korea (AP) – Severní Korea v pondělí uvedla, že japonský premiér Fumio Kishida navrhl uspořádání summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, protože Severní Korea naléhala na Japonsko, aby projevilo upřímnost ke zlepšení bilaterálních vztahů a dosažení svého prvního summitu. dvě země v roce 2018. Asi 20 let.

Japonská vláda na oznámení Severní Koreje okamžitě nereagovala. V prohlášení zveřejněném státními médii Kimova sestra a vysoký představitel Kim Yo Jong uvedla, že Kishida použil blíže nespecifikovaný kanál, aby vyjádřil svůj postoj, že se chce s Kim Čong-unem osobně setkat v brzkém termínu.

Kim Yo Jong řekla, že nedojde k žádnému průlomu ve vztazích mezi Severní Koreou a Japonskem, pokud vláda Kishida nastolí problém japonských občanů, kteří byli v minulých desetiletích uneseni do Severní Koreje, a bude proti tomu, co popsala jako „uplatňování suverénních práv Severem“. “ ve zjevném odkazu. Pro činnosti testování zbraní na severu.

Dodal: „Pokud se Japonsko bude i nadále snažit zasahovat do našeho výkonu našich suverénních práv a bude se nadále zabývat otázkou únosu, kterou již nelze vyřešit nebo vyšetřit, pak (nabídka premiéra k jednání) bude nevyhnutelně být popsán jako ostuda.“ „Je to jen pokus zlepšit jeho popularitu,“ řekla.

Kim Yo Jong řekl: „Dokud bude Japonsko nepřátelské vůči (Severní Koreji) a poruší naše suverénní práva, budeme ho v rámci našich cílů považovat za nepřítele, nikoli za přítele. A dodal: „Předseda vlády musí vědět, že se nebude moci setkat s vedením naší země jen proto, že chce nebo je k tomu rozhodnut.“

V únoru Kim Yo Jong vydal podobné prohlášení o bilaterálních vztazích, v němž uvedl, že Severní Korea je otevřená zlepšování vztahů s Japonskem a dokonce pozvala Kishidu na návštěvu Pchjongjangu. Řekla však, že by to bylo možné pouze tehdy, pokud Tokio opustí svůj zlozvyk bezdůvodně stáhnout se (Severní Korea) kvůli svému legitimnímu právu na sebeobranu a nevytvoří kámen úrazu, jako je případ únosu, který již byl vyřešen.

READ  Senát podporuje Finsko a Švédsko pro NATO 95-1, nadané Rusko

Kishida již dříve řekl, že věří, že summit s Kim Čong-unem je důležitý v různých ohledech, včetně vyřešení problému unesených japonských občanů. Japonská média uvedla, že si nebyl vědom severokorejského oznámení, když se na něj v pondělí v parlamentu zeptal.

Někteří experti tvrdí, že Severní Korea usiluje o zlepšení vztahů s Japonskem jako způsob, jak oslabit třístranné bezpečnostní partnerství mezi Tokiem, Soulem a Washingtonem, zatímco Kishida chce také zlepšit vztahy se Severní Koreou, aby zvýšil svou klesající popularitu doma.

Spojené státy a Jižní Korea rozšiřují svá vojenská cvičení a třístranná cvičení zahrnující Japonsko v reakci na provokativní zbrojní testy Severní Koreje od roku 2022. Mezi severokorejské zbraně testované v posledních letech patřily rakety s jadernou schopností, které měly zasáhnout klíčová zařízení v Japonsku. Stejně jako ty v Jižní Koreji a na pevnině USA

Mezi Severní Koreou a Japonskem neexistují žádné diplomatické vztahy a jejich vztahy byly zastíněny severokorejským jaderným programem, severokorejskými únosy japonských občanů v minulosti a japonskou kolonizací Korejského poloostrova v letech 1910 až 1945.

Po letech popírání Severní Korea na bezprecedentním summitu v roce 2002 mezi Kim Čong Ilem, zesnulým otcem Kim Čong-una, a tehdejším japonským premiérem Džuničiró Koizumim, přiznala, že její agenti unesli 13 Japonců, především proto, aby vycvičili špiony v japonštině a japonštině. Jazyk. kultura. Dovolila pěti z nich vrátit se toho roku do Japonska, ale řekla, že ostatní zemřeli. Japonsko věří, že alespoň někteří z nich mohou být stále naživu, a věří, že stovky dalších mohly být také uneseny.

Dříve v pondělí, Severokorejská státní média Bylo oznámeno, že Kim Čong-un dohlížel na cvičení tanků a povzbuzoval své obrněné síly, aby zintenzivnily válečné přípravy tváří v tvář rostoucímu napětí s Jižní Koreou.

___

Novinář agentury Associated Press Yuri Kajiyama v Tokiu přispěl k této zprávě.

READ  USA budou vyžadovat negativní testy na Covid pro cestující letecké společnosti z Číny

___

Sledujte novinky z asijsko-pacifického regionu na webu AP https://apnews.com/hub/asia-pacific

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *