Česká republika jde do voleb v roce 2023 – EURACTIV.com

Česká republika míří v lednu k volbám, aby po desetiletém funkčním období zvolila nového prezidenta, který nahradí kontroverzního Miloše Zemana. I když je nepravděpodobné, že by některý z kandidátů získal většinu hlasů v prvním kole, tři se objevili jako přední kandidáti pro vstup do druhého kola.

Strana ANO, která v Evropském parlamentu sedí po boku liberální a centristické skupiny Renew Europe a podporuje bývalého premiéra Andreje Babiše, má aktuálně kolem 27 % hlasů.

Středopravicová a národně-konzervativní aliance SPOLU ODS (skupina ECR v Evropském parlamentu), KDU-ČSL a TOP 09 (skupina EPP) podpořila tři kandidáty; Petr Pavel, nestraník a bývalý armádní generál, získal zhruba 25 % hlasů a nestraník a profesor ekonomie Danuš Nerudová. V současné době stoupá v průzkumech veřejného mínění a je první ženou, která tento post zastává.

Fischer, poslední ze tří kandidátů podporovaných SPOLU, má podle aktuálních průzkumů (5-6 %) jen malou šanci dostat se do druhého kola. Fischer je bývalý diplomat a senátor. V prvním kole prezidentských voleb v roce 2018 získal 10,2 %.

Marek Hilšer, šéf své vlastní centristické strany Marek Hilšer do Senátu (bez celoevropské příslušnosti), získal ve volbách v roce 2018 4 % hlasů, tedy 8,8 %.

Středolevý Jozef Stetula (podporovaný ČSSD, která zasedá se skupinou S&D v Evropském parlamentu) a pravicový kandidát SPD (ID skupina v Evropském parlamentu) Jaroslav Bašta mají zhruba 3 % hlasů. Mnoho nezávislých kandidátů má méně než 3 % hlasů.

Náš pohled:

Prezidentskými volbami v Česku v lednu skončí Zemanovo desetileté funkční období. Vyznačoval se svými proruskými a pročínskými názory, často deformoval zahraniční politiku vlády, ohýbal ústavu a podkopával legitimitu prezidentského úřadu. Spolu s expremiérem Andrejem Babišem tvořili duo, které se navzájem drželo u moci. Babiš nyní usiluje o post prezidenta, což by pro české vedení znamenalo návrat k jeho populismu a „pragmatismu“.

READ  Jiří Prozaszka šokován českým přijetím: 'Bylo to emotivní'

Babiš, který je v současné době v závěrečné fázi vyšetřování unijního grantového podvodu, vede některé průzkumy veřejného mínění. Pavel si s sebou nese stigma radikálního člena komunistické strany, ale od té doby si vybudoval renomé v zahraničí a je silně prozápadně orientovaný. Nerudová má velkou šanci na vítězství, ale ani ona není bez poskvrny, jako je udělování pochybných titulů na její univerzitě a vznikající skandál, který by její šance u volební urny mohl ještě více poškodit.

Pavel ani Nerudová EU destabilizují, ale to se nedá říct o nevyrovnaném Babišovi. Průzkumy však naznačují, že Babiš prezidentský úřad pravděpodobně nezíská, zvláště pokud bude bývalý šéf vlády kandidovat proti Pavlovi nebo Nerudové.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *